Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Германци спасяват наши гори

Лесничеи от Германия помагат за възстановяване на поразените от обледяването гори в Белоградчик и Чупрене

Снимка: Анжела Каменова

Експертите по горите от германската област Ортенау представиха във Видин данни за състоянието на горските масиви в общините Белоградчик и Чупрене, които бяха засегнати от обледяване в края на 2014 -та година. В Ортенау подобен проблем е имало преди 15 години, затова специалистите смятат, че с опита си могат да помогнат. Евалд Елзесер и Петер Шмидерер са във Видин по проекта "Шварцвалд отговаря за горите на Видин" и вече са обиколили част от пострадалите масиви.

Около 2 900 хектара са засегнатите площи в двете общини, съобщи директорът на Регионална дирекция по горите Берковица Сашо Каменов:

"Това е около 240 хиляди кубически метра дървесина във всички видове собственост. Структурата на собствеността е такава, че най-малко са частните, след това общинските и най-засегнати са държавните гори, защото те са най-много."

Основните проблеми в пострадалите горски масиви са липсата на пътища, работна ръка и различната им собственост- държавна, общинска и частна. Експертите от Ортенау предлагат обучение на български кадри в Германия и сдружаване на общини, държава и частни собственици, за да може по-бързо да бъдат възстановени щетите от обледяването.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лятно кино с български филми в Община Ружинци

"Лятно кино под звездите" събра  десетки жители и  гости в Община Ружинци на най-доброто от българското кино .   Фестивалът  на българското кино на открито се проведе в селата Ружинци, Д реновец и Бело поле, разказва Александър Александров, кмет на община Ружинци : "Първата година стартирахме с три прожекции, следващата година..

публикувано на 19.07.25 в 14:52

Тол камерите следят за шофиране в аварийните ленти на магистралите

Първите глоби за шофиране в аварийните ленти на магистралите чрез използването на тол камерите ще бъдат налагани от днес. Техническите средства вече са синхронизирани със системата на МВР. По този начин водачите, които шофират в аварийните ленти, ще бъдат заснемани и санкционирани. От страна на Агенция "Пътна инфраструктура“ и на Пътна полиция е..

публикувано на 19.07.25 в 11:30
Патриарх Даниил

Предлагат удостояване на патриарх Даниил с почетно звание на Видин

В общинския съвет във Видин е внесено предложение за удостояване на патриарх Даниил със званието "Почетен гражданин на Видин и общината" . Инициативата е на Богомил Петров, който също е почетен гражданин, каза общинският съветник Милен Милчев , член на комисията по символика. "Аз се присъединих към вече подетата инициатива от Богомил..

публикувано на 19.07.25 в 10:25

В Антимово посрещат чудотворна икона

Чудотворна двойна икона на Света Богородица ще бъде посрещната днес, 19 юли на площада в село Антимово. Древната икона нарисувана в Атон през Х - ХI век, която се съхранява в манастира "Дохиар", Света Гора, може да бъде видяна в 19 ч. Предвидена е и лития с Чудотворната икона през селото и въвеждането и в Храм "Св. вмчк. Георги". От кметството в селото..

публикувано на 19.07.25 в 08:29

Откриват официално събора на прохода "Кадъ Боаз"

Традиционният международен събор на прохода "Кадъ Боаз" при селата Салаш, България и Ново корито, Сърбия ще бъде открит официално днес, 19 юли от 10:00 часа. Предвидена е церемония по тържествено отваряне на границата с поднасяне на венци от представители на двете гранични общини. От 11:00 часа с празничен водосвет и приветствие от кметовете на общините..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

"Празник на село" организират в Ягодово

В козефермата в берковското село Ягодово подготвят традиционния  Фестивал "Празник на село". Идеята на празника е да се популяризират продукти, които се произвеждат в региона от малки местни производители и ферми. За фестивала са предвидени фермерски пазар, селско кабаре, музика на живо и танци. Главната идея на събитието е да запознаем..

публикувано на 19.07.25 в 07:30

Снимката на 18 юли 2025 година

Със символична "първа копка" днес беше дадено началото на изграждането на индустриалния парк "Видин-юг" . В плановете за развитие на парка са заложени създаване на условия за осъществяване на производствени дейности с висока добавена стойност, икономическа ефективност и качествени условия за труд, които биха допринесли за подобряване на социалното и..

публикувано на 18.07.25 в 18:00