Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Колко време работим и достатъчно ли почиваме

Снимка: Радио Видин

Анализи, изготвени от експертите на Конфедерацията на независимите синдикати в България /КНСБ/ показват, че близо 40% от работещите у нас хора, полагат извънреден труд, без това да им се заплаща или компенсира. Проверки на Главната инспекция по труда сочат масово разпространение на сумираното изчисляване на работното време в материалните сектори. Това води до заобикаляне на норми, свързани с ограничаването и отчитането на извънредния труд, нарушаване на общите изисквания за междуседмичната почивка и правата на определени групи работници. Липсата на достатъчна правна регулация при този нетипичен начин на отчитане на работното време го е превърнала в инструмент за организация на работното време и в "универсална" врата, чрез която "законно", се заобикалят режими, свързани с организацията на работното време, почивките, полагането на извънреден труд и неговото заплащане, нарушаване на стандартите за организация на личния и връзката му с трудовия живот на хората. В България 41% от работниците казват, че работното време не съответства на семейните им и социални ангажименти. Данните бяха представен на дискусия, организирана от КНСБ на тема "Работно време, извънреден труд и сумирано изчисляване на работното време. Работно време и време, посветено на личния живот и семейството". На какво се дължи този висок процент на заетост ? Потърсихме Вероника Ценова, експерт към Регионалният съвет на синдиката във Враца.

"Работното време и времето, посветено на личния живот и семейството е твърде дебалансирано при нас в България. Времето е нещо, изключително ценно, както отбеляза и нашият президент Пламен Димитров. От твърде много време цената на нощния труд е обидно ниска- 25 стотинки на час е абсолютно нищо. Имао предложение от страна на КНСБ тя да стане поне 1 лев, защото знаем много добре, че хората, които са обвързани с нощния труд като лекари, полицаи и пожарникари са хората, които осигуряват нашето спокойствие."- коментира Вероника Ценова.

Времето все не ни достига. В днешния динамичен свят границите между работа и работно място се размиват, смятат от Синдиката. Въпросът с дигиталния труд и работата през платформи остава висящ във въздуха и все по-неясен, каза на форума президентът на КНСБ Пламен Димитров. Какво е работното време на видинчани? Полагат ли извънреден труд и как им се заплаща. Имат ли време работещите за личен живот? Отговорите на тези въпроси потърси в анкетата Йорданка Петрова:

"Естествено, че ми се налага да работя извънредно- ако има някакви срокове да се спазват. При нас този труд се заплаща, но аз по принцип не съм доволна от заплащането изобщо. Все пак като ни обръщат внимание, че полагаме извънреден труд и го оценяват това пак е някакъв фактор ... Аз съм държавен служител и извънредния труд ми се заплаща. Нямам, обаче никакво време за личен живот и социални контакти."- споделиха видинчани.

В петък служители на МВР протестираха на професионалния си празник и настояха за увеличение на нощния труд. Протестът им бе подкрепен от от Конфедерацията на труда "Подкрепа" и Българския лекарски съюз. Сега полицаите получават по 25 стотинки на час, когато имат нощни смени, полагат и извънреден труд. За смените и работното време на органите на реда разговаряхме с Емилиян Недялков, областен председател на Синдикалната федерация на служителите в МВР във Видин. 

"В момента се работи с Конфедерацията на труда "Подкрепа", с Българския лекарски съюз, както и със синдикалната организация на специалистите по здравни грижи, тъй като това са хората, засегнати най- много от нощния труд. Определена е минимална цена на нощния труд и ние засега, в рамките на МВР не можем да се преборим без да излизаме на протест явно, а само с разговори. Извънредният труд в определени сфери има допустими граници, в които той може да се положи."- обясни Емилиян Недялков. Полицаите нямат претенции към неговия начин за плащане в системата.

Медицинските сестри, които работят в болниците, също полагат нощен труд. От 4 месеца специалистите по здравни грижи от видинската болница протестират с искане за достойно заплащане на положения труд. Два поредни дни имаше организирани протести на граждани, които се обявиха за запазване на отделенията в здравното заведение. На тези протести присъстваха и медицински специалисти:

"Нощният труд ни е платен по 50 стотинки на час, то е просто подигравка с нашия труд. Ние искаме увеличение по принцип на нашия труд, защото както през нощта, така и през деня се работи ... Как да сме доволни. Знаете ли как в интензивен сектор се изкарва едно нощно дежурство? Нощно време си сам и трябва да реагираш на момента, много ни е трудно ... Няма особен наплив да работят при такива условия, наистина е изключително унизително."- коментираха медици от Видин.

Българите са най-неудовлетворени от работното си време и баланса между лично и служебно време, в сравнение с другите нации в Европейския съюз. Това стана ясно още от изследването на КНСБ за работното време.  Ще бъде ли в крайна сметка организирано по- добре работното време, отпуските и почивките на трудещите си в България- предстои да разберем.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23

Село Праужда- място, забулено в мистика и тайни

В рубриката "Добро утро кмете" днес ще посетим белоградчишкото село Праужда. То се намира в Западния Предбалкан, на около 7 км от Белоградчик. Разположено е в северната част на планинския рид Ведерник. От околностите на село Праужда започват на изток Белоградчишките скали. Това е живописно място, където историята извира като непресъхващ извор. В..

публикувано на 11.07.25 в 14:47

Еврото - новата валута на България

Европейският парламент и министрите на финансите на Европейския съюз излязоха с окончателно решение за присъединяването на България към единната европейска валута. С 531 гласа "за", 69 "против" и 79 "въздържал се" в парламента беше одобрен докладът за присъединяването ни към еврозоната от 1 януари следващата година, с което България става нейният..

публикувано на 10.07.25 в 10:00