Морето винаги е било от ключово значение за благоденствието на Европа. Дължината на крайбрежието на нашия континент е почти 70 000 км, като 22 държави-членки или имат излаз на море, или са островни държави. Нашите крайбрежни региони са дом на 40 % от населението на Европейския съюз, създават 40 % от икономиката ни и дават работа на около 5 млн. души. Европейските граждани във все по-голяма степен си дават сметка за значението на общото морско наследство и бъдеще.
Интегрираната морска политика трябва да отразява ясното виждане за това как европейските граждани могат да посрещнат предизвикателствата пред морския просперитет, устойчивост и сигурност. Морските отрасли и крайбрежните региони, които традиционно са били в периферията на полезрението, са вече поставени в центъра на нова, динамична и всеобхватна политика за устойчив растеж и работни места. Ето защо Денят на морето среща заинтересувани лица от бизнеса и гражданското общество, професионално ангажирани с морската политика, както и журналисти от целия ЕС и извън него за обсъждане на широкия кръг въпроси, свързани с интегрираното морско управление, новите технологии, производството на енергия, морското пространствено планиране, системите за морско наблюдение и др. В България Европейският ден на морето се отбелязва в Бургас , Варна и Добрич.
Как европейските регламенти в областта на морското дело стимулират институциите у нас да работят за развитието на морските региони, кои са работещите европейски практики, които можем да следваме, как се развива българската морска индустрия - по темите разговаряме с капитан Живко Петров, директор на Регионална дирекция "Морска администрация" в Бургас.
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,