В публикация, споделяна стотици пъти във Фейсбук, се твърди, че е разкрит „скандален разговор“ между премиера Кирил Петков и вицепремиера и министър на финансите Асен Василев. В него се казва, че след като двамата са взели властта, пенсионерите са започнали да се ваксинират срещу Covid-19 и след година няма да ги има.
В публикацията няма приложен аудио или звуков файл, който да насочва към въпросния „скандален разговор“. Няма никакви доказателства, че такъв разговор наистина е проведен, нито къде и кога се е случило това. Твърди се, че информацията е изпратена от имейл адрес UED@GMAIL.COM. Тя е публикувана с множество правописни грешки, като се твърди, че е без редакторска намеса.
Въпреки очевидната липса на достоверност и доказателства подобен разговор да се е случил, потребителите във Фейсбук са споделили информацията стотици пъти.
С адреса си сайтът, на който е публикуван материала, асоциативно насочва вниманието към оригиналния сайт на Канал 1 на Българската национална телевизия, с който обаче няма нищо общо. На него не е отбелязан контакт за връзка с екипа му, няма нито телефон, нито имейл, на който читателите могат да се свържат с редакцията, нещо което е задължително за всички медии.
Екипът за проверка на факти се свърза в пресцентъра на Министерския съвет. В телефонен разговор оттам категорично отрекоха подобна информация с думите „няма никакъв разговор, такъв не съществува“.
Известно време след разговора при опит за влизане в сайта Канал 1 и в публикацията със „скандалния разговор“ се появи съобщение, че достъпът до този сайт е временно ограничен.
Твърдението за „скандален разговор“ между премиера Кирил Петков и вицепремиера и министър на финансите Асен Василев, в който се казва, че пенсионерите са започнали да се "боцкат" и след година няма да ги има, е НЕВЯРНО. Няма никакви доказателства за съществуването на подобен разговор - свидетел или запис, които да удостоверят, че такъв наистина се е случил. Асоциацията на адреса на сайта с Канал 1 на БНТ е опит да се подсили "достоверността" на публикуваните в него информации.
------------------
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg
Споделена стотици пъти публикация във Фейсбук от края на ноември твърди, че " Русия поставя икономиката на САЩ на колене" с помощта на забрана за доставка на обогатен уран за Съединените щати. Цитира се Максим Шингаркин, "специалист и бивш депутат в Държавната дума", според когото със забраната за доставки на обогатен уран "на практика Русия..
Публикация във Фейсбук, предизвикала стотици реакции, твърди, че метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун. Постът е публикуван и в няколко сайта, както може да се види тук , тук и тук . Твърдение: Метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун Метрото в Солун все още не е пуснато в експлоатация. Очаква се подземната..
Многобройни видеа в YouTube, гледани десетки хиляди пъти и масово публикувани и споделяни и във Фейсбук, твърдят, че милиардерът предприемач и най-богат човек в света Илон Мъск пуска на пазара нискобюджетна къща. "СЛУЧИ СЕ! Къщата на Илон Мъск за 10 000 долара НАЙ-после излезе на пазара Илон Мъск е на път да промени бъдещето на..
Споделена няколко хиляди пъти само за седмица публикация във Фейсбук твърди, че в сравнение с редица европейски страни (включително и извън ЕС) България има най-високия данък добавена стойност върху хранителните продукти (виж скрийншота по-долу). Твърдение: България е с най-висок ДДС върху храните в списък от 21 държави от ЕС и региона..
В публикация от август, споделена над 5000 пъти във Фейсбук, се твърди, че "в света има 5% най-плодородни земи, от тези 5%, 3% се намират на територията на България, а другите 2% са разпръснати по света". В поста се споделя информация, че изводите са направени след 20-годишно проучване на "National Geographic". ТВЪРДЕНИЕ: В България..
Публикувана миналата седмица снимка във Фейсбук група уж показва изтребители на българските военновъздушни сили от близкото минало (виж скрийншота по-долу). Само за няколко дни публикацията има над 2500 споделяния, над 20 хиляди реакции и повече от 3100 коментара. "Такава беше стоянката на летище Граф Игнатево когато имаше ВВС.", гласи..
По-рано този месец твърдения, че мигранти от Хаити ядат котки, кучета, патици и гъски в Спрингфийлд, американския щат Охайо, получиха широко разпространение в социалните мрежи в САЩ, но и в други страни. Първоначално се разпространява снимка на чернокож мъж, който носи гъска. Постът (виж по-долу) е придружен от съобщението, че..
Реклама на Фейсбук страницата "Модерни палатки за вас" загатва на неправилен български за подарък палатка от верига магазини за спортни стоки. "Decathlon предлага 1 палатка на домакинство на български, за да се отървете от излишното Отговорете на няколко въпроса и вижте дали отговаряте на условията", се казва публикацията, която вероятно е..
Публикация във Фейсбук отпреди месец, събрала хиляди реакции, включително над 1200 споделяния, твърди, че "Москвич" е участвал и победил реномирани западни автомобилни марки на ралито Лондон – Сидни през 1968 г. "Помните ли рали Лондон- Сидни 1968? Мерцедес, Порше, БМВ, Лотос и мн. други го помнят, защото загубиха от Москвич!", се казва в..
Споделена близо 1000 пъти само за 2 дни публикация във Фейсбук група твърди, че спонсорът на олимпиадата – автомобилният производител "Тойота" е изтеглил рекламите си. Изображението към текста внушава, че решението за това е взето заради церемонията по откриване на Игрите в Париж на 26 юли, която бе подложена на мащабна критика заради ЛГБТ..
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,