С началото на войната в Украйна на 24 февруари редица медии, както и социалните мрежи, станаха арена за разпространение на непотвърдена информация и пропаганда. Зачестяват и случаите, в които различни сайтове публикуват едни и същи твърдения, придружени с напълно еднакви заглавия и текст на статията, без да се позовават на източник или да представят доказателства.
Поредният пример е публикация, която може да бъде открита в най-малко три сайта и в която се посочва, че представител на българското правителство настоява за незабавно изземване на руски имоти по морето в полза на украински бежанци.
Идентичните публикации с това твърдение не посочват източник на информацията. В нея се казва още, че Лена Бориславова "се дивяла пред колегите си" на информации от медиите, че руските имоти в България като апартаменти и къщи били 500 000 на брой, като те трябвало да станат незабавно собственост на българската държава.
Същите твърдения се разпространяват и във Фейсбук
БНР отправи следните въпроси към правителствената пресслужба:
- Казвала ли е г-жа Бориславова публично или неофициално, че трябва да се национализират руските имоти по морето и да се настант в тях украински бежанци?
- Правителството има ли планове за "национализация на руски имоти"?
- Къде дългосрочно се планира да бъдат настанявани украинските бежанци в България?
- Следният цитат принадлежи ли на г-жа Бориславова и заключението в публикацията отговаря ли на истината (правописът на цитата е запазен в оригинал - бел. ред.): "Агресора Путин разрушава домовете на украинците, ние трябва да покажем на всички руснаци, че само и единствено той е виновен за това което се случва в Украйна. Мярката може и да е крайна, но трябвало според Лена да се предприеме, защото само така руснаците със собственост по родното Черноморие ще се надигнат срещу агресора завладял тяхната страна"?
От правителствената пресслужба категорично отрекоха твърденията и заявиха, че написаното в статиите не отговаря на истината.Журналистическа проверка също показва, че подобно намерение за изземване на частни имоти на руски граждани в полза на държавата не е съобщавано публично както от началника на кабинета Лена Бориславова, така и от нито един представител на изпълнителната власт.
По данни на портала ukraine.gov.bg, който непрекъснато се актуализира, към 21 април влезлите в страната украински бежанци са над 198 хиляди. От тях повече от половината са напуснали страната, а над 92 хиляди са останали в България. Близо 51 хиляди души са настанените, предимно в хотели и къщи за гости. Най-голям брой украински бежанци има по Черноморието.
От правителствената пресслужба не отговориха на въпроса на БНР къде дългосрочно ще бъдат настанени украинските бежанци, след като изтече тримесечният период - до края на май тази година, в който те могат да пребивават в хотели и места за настаняване, за което собствениците им получават по 40 лева на ден.
В интервю за "Нова телевизия" на 16 април 2022 година вицепремиерът по ефективно управление Калина Константинова коментира този въпрос. На 14-ата минута от интервюто тя обяснява, че правителството планира след този период бежанците да бъдат настанявани трайно в държавни бази и общежития:
"От първия ден ние сме казали и това не се е променило, че тази мярка приключва на 31 май. Това, което имаме като програма с хотелите, е в рамките на тези 3 месеца и точно преди сезона ще приключи. В момента подготвяме доста сценарии за трайно настаняване на хората, които не са успели все още да си намерят работа, не са успели да си стъпят на краката, да се изнесат на квартира. Тя е базирана основно на държавни бази, общежития, места държавни, които имат капацитета за настаняване на повече хора и за по-трайно, като се опитваме след това да настаним хората, които бягат от войната и които са потърсили временна закрила, из цялата страна и да го съобразим с отворените работни места, така че те да могат да бъдат успешно интегрирани в обществото".
За разлика от България, в която темата за национализацията не е на дневен ред, в други части на Европа въпросът стана изключително актуален.
На 4 март германското правителство обяви, че национализира дъщерното дружество на руския газов гигант "Газпром" в Германия, като го поставя временно под контрола на федералния енергиен регулатор.
През март украинският президент Володимир Зеленски подписа закон за принудително изземване на имоти в Украйна, които са собственост на Русия или на нейни граждани.
От своя страна преди месец Русия обяви, че планира национализация на чуждестранните компании, които са напуснали страната в отговор на войната в Украйна. Беше съобщено и за изземване на имоти, притежавани от чужденци в анексирания Крим.
Твърдението, че началникът на кабинета Лена Бориславова, е казала, че трябва да се национализират руски имоти по българското Черноморие и в тях да бъдат настанявани украински бежанци, е НЕВЯРНО. Това потвърдиха от правителствената пресслужба. Журналистическа проверка също показва, че подобно намерение не е изказвано публично от нито един представител на изпълнителната власт.
------------------
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
Многобройни видеа в YouTube, гледани десетки хиляди пъти и масово публикувани и споделяни и във Фейсбук, твърдят, че милиардерът предприемач и най-богат човек в света Илон Мъск пуска на пазара нискобюджетна къща. "СЛУЧИ СЕ! Къщата на Илон Мъск за 10 000 долара НАЙ-после излезе на пазара Илон Мъск е на път да промени бъдещето на..
Споделена няколко хиляди пъти само за седмица публикация във Фейсбук твърди, че в сравнение с редица европейски страни (включително и извън ЕС) България има най-високия данък добавена стойност върху хранителните продукти (виж скрийншота по-долу). Твърдение: България е с най-висок ДДС върху храните в списък от 21 държави от ЕС и региона..
В публикация от август, споделена над 5000 пъти във Фейсбук, се твърди, че "в света има 5% най-плодородни земи, от тези 5%, 3% се намират на територията на България, а другите 2% са разпръснати по света". В поста се споделя информация, че изводите са направени след 20-годишно проучване на "National Geographic". ТВЪРДЕНИЕ: В България..
Публикувана миналата седмица снимка във Фейсбук група уж показва изтребители на българските военновъздушни сили от близкото минало (виж скрийншота по-долу). Само за няколко дни публикацията има над 2500 споделяния, над 20 хиляди реакции и повече от 3100 коментара. "Такава беше стоянката на летище Граф Игнатево когато имаше ВВС.", гласи..
По-рано този месец твърдения, че мигранти от Хаити ядат котки, кучета, патици и гъски в Спрингфийлд, американския щат Охайо, получиха широко разпространение в социалните мрежи в САЩ, но и в други страни. Първоначално се разпространява снимка на чернокож мъж, който носи гъска. Постът (виж по-долу) е придружен от съобщението, че..
Реклама на Фейсбук страницата "Модерни палатки за вас" загатва на неправилен български за подарък палатка от верига магазини за спортни стоки. "Decathlon предлага 1 палатка на домакинство на български, за да се отървете от излишното Отговорете на няколко въпроса и вижте дали отговаряте на условията", се казва публикацията, която вероятно е..
Публикация във Фейсбук отпреди месец, събрала хиляди реакции, включително над 1200 споделяния, твърди, че "Москвич" е участвал и победил реномирани западни автомобилни марки на ралито Лондон – Сидни през 1968 г. "Помните ли рали Лондон- Сидни 1968? Мерцедес, Порше, БМВ, Лотос и мн. други го помнят, защото загубиха от Москвич!", се казва в..
Споделена близо 1000 пъти само за 2 дни публикация във Фейсбук група твърди, че спонсорът на олимпиадата – автомобилният производител "Тойота" е изтеглил рекламите си. Изображението към текста внушава, че решението за това е взето заради церемонията по откриване на Игрите в Париж на 26 юли, която бе подложена на мащабна критика заради ЛГБТ..
През последните дни в социалната мрежа Фейсбук се разпространяват публикации с предполагаемо изказване на президента Румен Радев, в което той осъжда правителството за прекъснатите връзки с Русия и невъзможността руски самолети да помогнат за пожарите в България. "За съжаление днес не можем да поискаме помощ от Русия за гасене на пожари, защото..
Съгласно множество публикации в онлайн издания и постове в социалните мрежи, както и според председателя на партия "Възраждане" Костадин Костадинов бронетранспортьорите, дарени от България на Украйна, е можело да се използват за гасене на пожарите, които бушуваха у нас през последните дни. Твърдение: В борбата с пожарите е..
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,