Публикация в сайт, разпространявана и във Фейсбук, твърди, че Украйна планира да премахне от библиотеките "идеологически вредната литература с антиукраинско съдържание". Тя е със заглавие "Украйна гори книги" и е илюстрирана със снимка на изгаряне на книги.
Твърдението е публикувано от сайта "Поглед инфо" на 26 май 2022 г. и се разпространява в различни Фейсбук групи. В социалната мрежа има 120 реакции, 56 коментара и 92 споделяния.
Датата на публикацията, заглавието "Украйна гори книги" и снимката внушават, че горенето на книги, което се свързва с мракобесни времена от миналото и на цензура и потискане на свободата на словото, се извършва след инвазията на Русия в Украйна, която започна на 24 февруари 2022 г.
В самия текст на статията НИКЪДЕ НЕ СЕ СПОМЕНАВА, че Украйна гори книги, няма източник на снимката, нито кога и къде е заснета. Текстът всъщност цитира изказване на Александра Ковал, директор на Украинския институт за книгата, която съобщава (не се упоменава къде или пред коя медия), че се подготвят регулаторни документи, с които пропагандната, идеологически вредната литература от съветски времена, включително руска литература с антиукраинско съдържание, да бъде премахната от украинските библиотеки.
Александра Ковал наистина е директор на Украинския институт за книгата, става ясно от официалната страница на института.
Няколко медии цитират нейни изказвания за плановете на въпросния институт, който е част украинското министерство на културата, да премахне над 100 милиона пропагандни книги от библиотеките в страната, в това число и руски класици. Публикация от руската редакция на Polskie Radio от 23 май
Медията цитира интервю на Ковал пред Интерфакс – Украйна, което очевидно е първоизточник за публикацията в българския сайт.
Никъде в интервюто не става дума каква ще е съдбата на книгите, още по-малко за горене, ако бъдат реализирани плановете за изтегляне на пропагандните руски книги от от библиотеките в Украйна.
Очевидно заглавието "Украйна гори книги" не отговаря на истината. Да видим какъв е произходът на другия елемент на публикацията с потенциал за внушение за изгаряне на книги - снимката.
ОТКЪДЕ Е СНИМКАТА НА ГОРЯЩИТЕ КНИГИ?
За да потърсим първоизточника на снимката и да проверим къде и как циркулира, използваме инструмента на Google за търсене по изображение. Резултатите от това търсене показват, че кадърът в българския сайт е част от по-голяма снимка (виж долу).
Резултатите от търсенето показват, че снимката фигурира и във фотогалерията в пост в сайта на украинската медия TV 24, публикуван на 7 януари 2014 г. Оттам цитират сайта ЦЕНЗОР.НЕТ
Според Цензор.нет източник на снимките е потребител в блог платформата Живой Журнал, който в пост се възмущава, че по време на националистическо руско факелно шествие, освен исторически книги, е бил изгорен и учебник по физика. От сайта Цензор.нет установили, че акцията по изгаряне на учебници и украинска история и литература, се е състояла през март 2010 г., а селекцията от снимки е от факелни шествия, провели се през различни години.
Търсенето в Гугъл на ключови думи "Украйна", "Крим", "учебници", "горене" и "2010" (за откриване евентуално най-ранна дата на снимката) на руски език показва резултат от украинската агенция УНИАН, и по-конкретно фоторепортаж от 14 март 2010 г. в Симферопол, на който са били изгаряни учебници по най-нова история на Украйна на митинг на активисти на проруската Прогресивна социалистическа партия на Украйна на Наталия Витренко.
В снимките от репортажа на УНИАН липсва кадърът, използван от българския сайт, но кориците на книгите, плакатите и паважът на площада на митинга (пл. "Ленин" в Симферопол) са същите. Което навежда на извода, че използваната снимка е от същото събитие от 14 март 2010 г.
Твърдението, че "Украйна гори книги" е НЕВЯРНО, а снимката, която допълва това внушение не е от събития, станали след руската инвазия, поради което е ПОДВЕЖДАЩА.
Интересното е, че снимки от горенето на учебници в Симферопол през 2010 г. се използва в настоящата ситуация с войната, като внушението, е че това се горенето на книги се прави от нахлулите в Украйна руски части. Украинската медия Укринформ информира, че британският посланик в Украйна Мелинда Саймънс е пуснала снимката в своя туитър профил с текст към поста: „Горенето на украински исторически книги не е денацификация. Това е точно обратното“. Пост в Туитър на Карл Билд също имаше подобни внушения, но той го изтри.
------------------
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
Според споделена стотици пъти публикация от тази седмица във Фейсбук от националния състав на Одеса през 1894 г. липсват украинците, тъй като тогава "още не са измислени". Според изображението (на руски език) от поста най-голямата национална група в града е руската. Твърдение: В края на XIX в. в Одеса не е имало украинци Проверка показва, че..
Споделена стотици пъти публикация във Фейсбук от края на ноември твърди, че " Русия поставя икономиката на САЩ на колене" с помощта на забрана за доставка на обогатен уран за Съединените щати. Цитира се Максим Шингаркин, "специалист и бивш депутат в Държавната дума", според когото със забраната за доставки на обогатен уран "на практика Русия..
Публикация във Фейсбук, предизвикала стотици реакции, твърди, че метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун. Постът е публикуван и в няколко сайта, както може да се види тук , тук и тук . Твърдение: Метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун Метрото в Солун все още не е пуснато в експлоатация. Очаква се подземната..
Многобройни видеа в YouTube, гледани десетки хиляди пъти и масово публикувани и споделяни и във Фейсбук, твърдят, че милиардерът предприемач и най-богат човек в света Илон Мъск пуска на пазара нискобюджетна къща. "СЛУЧИ СЕ! Къщата на Илон Мъск за 10 000 долара НАЙ-после излезе на пазара Илон Мъск е на път да промени бъдещето на..
Споделена няколко хиляди пъти само за седмица публикация във Фейсбук твърди, че в сравнение с редица европейски страни (включително и извън ЕС) България има най-високия данък добавена стойност върху хранителните продукти (виж скрийншота по-долу). Твърдение: България е с най-висок ДДС върху храните в списък от 21 държави от ЕС и региона..
В публикация от август, споделена над 5000 пъти във Фейсбук, се твърди, че "в света има 5% най-плодородни земи, от тези 5%, 3% се намират на територията на България, а другите 2% са разпръснати по света". В поста се споделя информация, че изводите са направени след 20-годишно проучване на "National Geographic". ТВЪРДЕНИЕ: В България..
Публикувана миналата седмица снимка във Фейсбук група уж показва изтребители на българските военновъздушни сили от близкото минало (виж скрийншота по-долу). Само за няколко дни публикацията има над 2500 споделяния, над 20 хиляди реакции и повече от 3100 коментара. "Такава беше стоянката на летище Граф Игнатево когато имаше ВВС.", гласи..
По-рано този месец твърдения, че мигранти от Хаити ядат котки, кучета, патици и гъски в Спрингфийлд, американския щат Охайо, получиха широко разпространение в социалните мрежи в САЩ, но и в други страни. Първоначално се разпространява снимка на чернокож мъж, който носи гъска. Постът (виж по-долу) е придружен от съобщението, че..
Реклама на Фейсбук страницата "Модерни палатки за вас" загатва на неправилен български за подарък палатка от верига магазини за спортни стоки. "Decathlon предлага 1 палатка на домакинство на български, за да се отървете от излишното Отговорете на няколко въпроса и вижте дали отговаряте на условията", се казва публикацията, която вероятно е..
Публикация във Фейсбук отпреди месец, събрала хиляди реакции, включително над 1200 споделяния, твърди, че "Москвич" е участвал и победил реномирани западни автомобилни марки на ралито Лондон – Сидни през 1968 г. "Помните ли рали Лондон- Сидни 1968? Мерцедес, Порше, БМВ, Лотос и мн. други го помнят, защото загубиха от Москвич!", се казва в..
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,