Дискусията по въпроса принтери или компютри са машините за гласуване у нас се разгоря с пълна сила миналата година, когато имаше и парламентарни и местни избори, но коментари имаше и в месеците преди очакваните евроизбори на 9, които се оказаха вот 2 в 1 (виж тук, тук и тук).
В публикации, разпространени в социалните мрежи, се изтъква, че машините за гласуване не са просто принтери, а са компютри. Посочва се, че устройствата имат оперативна памет и операционна система. Твърденията станаха популярни, след като бившият премиер Николай Денков няколко пъти подчертаваше, че машините за гласуване работят само като принтери.
Машините за гласуване са специализирани, силно защитени компютри със специален софтуер за електронно гласуване, обясни за БНР Красимир Гаджоков, експерт по киберсигурност, базиран в Торонто, Канада. Те са направени за бързо и точно електронно отчитане на гласовете, подадени с машината. Електронното отчитане обаче беше премахнато на последните избори и машините бяха използвани само частично - за подаване на глас и разпечатване на бюлетина, която отразява вота, допълва Гаджоков.
Машината е компютърно устройство, което има изчислителна мощ и може да извършва логически операции. Щом можеш да заредиш софтуер в едно устройство и то да изпълнява алгоритмични и логически операции, то е компютърно, категоричен бе пред БНР и компютърният инженер Даниел Рашев.
Разликата е, че обикновеният принтер е само печатно устройство, което печата каквото му се подаде. След като машината може да издаде протокол в края на изборния ден за дадената секция, то тя компютърно устройство.
Но с промените в законодателството, с които бюлетините от машините се броят ръчно, това компютърно устройство е превърнато на практика в принтер, допълни той.
Машините представляват специализирано компютърно устройство с чувствителен на докосване екран и принтер, поясниха и от Министерството на електронното управление за "Хоризонт". Съгласно настоящия Изборен кодекс е необходимо машините да показват различна информация на екрана, да обработват избора на гласуващия, както и да отпечатват бюлетини.
Словосъчетанието "само принтер", което се използва за характеризиране на машините, произхожда от факта, че, въпреки че самото устройство представлява комплексна система и има възможност и да изчислява подадените гласове, съгласно последните промени в Изборния кодекс тази функционалност не се използва. Вместо това отпечатаните от вградения в устройството принтер бюлетини се броят от Секционните избирателни комисии, подчертаха от Министерството на електронното управление.
Според Гаджоков машините са били наречени "принтери", точно за да бъде показано, че електронното отчитане на машинните гласове е заменено с ръчно. Но дори и при такова орязано, частично машинно гласуване, машините не са само принтери. Резултатът от гласуването чрез тях продължава да се запомня в машината, да се извлича от нея на флаш памет, уточни Гаджоков.
Машините за гласуване са специализирани, силно защитени компютри със софтуер за електронно гласуване. Те биха могли да изчисляват подадените гласове, но съгласно Изборния кодекс тази тяхна функционалност не се използва. Вместо това отпечатаните от тях бюлетини се броят от Секционните избирателни комисии. Дори и с тази ограничена функционалност обаче машините за гласуване нe са само принтери. Твърдението, че машините за гласуване не са просто принтери, а са компютри, е ВЯРНО.
------------------
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
Според споделена стотици пъти публикация от тази седмица във Фейсбук от националния състав на Одеса през 1894 г. липсват украинците, тъй като тогава "още не са измислени". Според изображението (на руски език) от поста най-голямата национална група в града е руската. Твърдение: В края на XIX в. в Одеса не е имало украинци Проверка показва, че..
Споделена стотици пъти публикация във Фейсбук от края на ноември твърди, че " Русия поставя икономиката на САЩ на колене" с помощта на забрана за доставка на обогатен уран за Съединените щати. Цитира се Максим Шингаркин, "специалист и бивш депутат в Държавната дума", според когото със забраната за доставки на обогатен уран "на практика Русия..
Публикация във Фейсбук, предизвикала стотици реакции, твърди, че метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун. Постът е публикуван и в няколко сайта, както може да се види тук , тук и тук . Твърдение: Метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун Метрото в Солун все още не е пуснато в експлоатация. Очаква се подземната..
Многобройни видеа в YouTube, гледани десетки хиляди пъти и масово публикувани и споделяни и във Фейсбук, твърдят, че милиардерът предприемач и най-богат човек в света Илон Мъск пуска на пазара нискобюджетна къща. "СЛУЧИ СЕ! Къщата на Илон Мъск за 10 000 долара НАЙ-после излезе на пазара Илон Мъск е на път да промени бъдещето на..
Споделена няколко хиляди пъти само за седмица публикация във Фейсбук твърди, че в сравнение с редица европейски страни (включително и извън ЕС) България има най-високия данък добавена стойност върху хранителните продукти (виж скрийншота по-долу). Твърдение: България е с най-висок ДДС върху храните в списък от 21 държави от ЕС и региона..
В публикация от август, споделена над 5000 пъти във Фейсбук, се твърди, че "в света има 5% най-плодородни земи, от тези 5%, 3% се намират на територията на България, а другите 2% са разпръснати по света". В поста се споделя информация, че изводите са направени след 20-годишно проучване на "National Geographic". ТВЪРДЕНИЕ: В България..
Публикувана миналата седмица снимка във Фейсбук група уж показва изтребители на българските военновъздушни сили от близкото минало (виж скрийншота по-долу). Само за няколко дни публикацията има над 2500 споделяния, над 20 хиляди реакции и повече от 3100 коментара. "Такава беше стоянката на летище Граф Игнатево когато имаше ВВС.", гласи..
По-рано този месец твърдения, че мигранти от Хаити ядат котки, кучета, патици и гъски в Спрингфийлд, американския щат Охайо, получиха широко разпространение в социалните мрежи в САЩ, но и в други страни. Първоначално се разпространява снимка на чернокож мъж, който носи гъска. Постът (виж по-долу) е придружен от съобщението, че..
Реклама на Фейсбук страницата "Модерни палатки за вас" загатва на неправилен български за подарък палатка от верига магазини за спортни стоки. "Decathlon предлага 1 палатка на домакинство на български, за да се отървете от излишното Отговорете на няколко въпроса и вижте дали отговаряте на условията", се казва публикацията, която вероятно е..
Публикация във Фейсбук отпреди месец, събрала хиляди реакции, включително над 1200 споделяния, твърди, че "Москвич" е участвал и победил реномирани западни автомобилни марки на ралито Лондон – Сидни през 1968 г. "Помните ли рали Лондон- Сидни 1968? Мерцедес, Порше, БМВ, Лотос и мн. други го помнят, защото загубиха от Москвич!", се казва в..
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,