В споделена над 1500 пъти публикация в социалната мрежа Фейсбук от 1 февруари т.г. внушава, че в учебниците по история за VI клас се учи за "съжителство между християни и мюсюлмани", вместо за османско владичество или робство.
"Според проект за нова програма по история за VI клас, публикувана от Министерството на образованието и науката, не може да се каже, че в България е имало османско робство или османско владичество", се казва в поста (виж скрийншота по-долу).
Според публикацията в четвъртата тема по история в проекта за VI клас, озаглавена "Османската империя и българите“, се включват подтемите "Държавност", "Общество и всекидневен живот", "Култура и културно наследство" и "Религия". Едно-единствено изречение, се твърди в поста, загатвало, че въпросното съжителство не е било съвсем доброволно. То гласи, че темата "представя съпротивителните действия на българите срещу османската власт", допълва публикацията в социалната мрежа.
От Министерството на образованието и науката бяха категорични, че твърденията в публикацията във Фейсбук са неверни.
Учебната програма по история и цивилизации е утвърдена със Заповед РД №09-300/17.03.2016 г. и е в сила от учебната 2017/2018 г., обясниха от ведомството. Програмата е публикувана на официалната страница на Министерството на образованието и науката. Общодостъпна е за всички български граждани и може да се види, че написаните твърдения са неверни, посочват още от министерството.
Тема 4 в програмата е озаглавена "Българските земи под османска власт (XV-XVII в.)" и наистина включва подтемите "Държавност", "Общество и всекидневен живот", "Култура и културно наследство" и "Религия". Никъде не става дума за "съжителство между традициите на християни и мюсюлмани", нито за "взаимни влияния между културите на християнството и исляма" и "османската власт". В раздела за "Компетентности като очаквани резултати от обучението" за тема 4 присъства изречението, че ученикът трябва да може "представя съпротивителните действия на българите срещу османската власт". Също така той трябва да "разбира ролята на християнската религия за съхраняване на българската народност“, да „обяснява по зададени показатели ролята на манастирите за съхраняване на българския народ“, да „разбира ролята на семейството и рода за съхраняването на народността“, да „описва процесите на ислямизация и техните резултати“ и др.
От Министерството на образованието и науката подчертават, че е недостойно да се използват социалните мрежи за разпространяване на фалшиви новини. Непочтено е към хората да се отправят послания, които уронват престижа на държавна институция, допълват от МОН и призовават да не забравяме, че в социалните мрежи са и учениците, младите хора, към които сме отговорни да ги възпитаме в родолюбие.
Колкото до споменатата в поста пресконференция, тя е от 2016 година. След нея тогавашният заместник-министър на образованието Диян Стаматов уточнява, че османско "иго" и "владичество" остават термините в програмата по история (виж тук и тук), а "робство" - в литературата. Друг тогавашен заместник просветен министър - Ваня Кастрева, обяснява тогава в свое интервю, че терминът "съжителство" в учебната програма е въведен доста по-рано и има предвид реално съжителство на българите с други общности - турци, евреи, роми, арменци.
Твърдението, че според програмата по история за VI клас в България не е имало османско робство или османско владичество, е НЕВЯРНО. В действащата програма по история е включена темата за османското владичество и съпротивителната борба на българите срещу османската власт.
------------------
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
В публикация, предизвикала хиляди реакции и споделяния във Фейсбук, се твърди, че градският транспорт в Белград вече е безплатен, а столицата на Сърбия е единственият град в Европа, в който публичния транспорт е без пари . Публикацията е копирана и в други медии със същото твърдение, че Белград е единственият град в Европа, в който градския..
Според споделена стотици пъти публикация от тази седмица във Фейсбук от националния състав на Одеса през 1894 г. липсват украинците, тъй като тогава "още не са измислени". Според изображението (на руски език) от поста най-голямата национална група в града е руската. Твърдение: В края на XIX в. в Одеса не е имало украинци Проверка показва, че..
Споделена стотици пъти публикация във Фейсбук от края на ноември твърди, че " Русия поставя икономиката на САЩ на колене" с помощта на забрана за доставка на обогатен уран за Съединените щати. Цитира се Максим Шингаркин, "специалист и бивш депутат в Държавната дума", според когото със забраната за доставки на обогатен уран "на практика Русия..
Публикация във Фейсбук, предизвикала стотици реакции, твърди, че метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун. Постът е публикуван и в няколко сайта, както може да се види тук , тук и тук . Твърдение: Метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун Метрото в Солун все още не е пуснато в експлоатация. Очаква се подземната..
Многобройни видеа в YouTube, гледани десетки хиляди пъти и масово публикувани и споделяни и във Фейсбук, твърдят, че милиардерът предприемач и най-богат човек в света Илон Мъск пуска на пазара нискобюджетна къща. "СЛУЧИ СЕ! Къщата на Илон Мъск за 10 000 долара НАЙ-после излезе на пазара Илон Мъск е на път да промени бъдещето на..
Споделена няколко хиляди пъти само за седмица публикация във Фейсбук твърди, че в сравнение с редица европейски страни (включително и извън ЕС) България има най-високия данък добавена стойност върху хранителните продукти (виж скрийншота по-долу). Твърдение: България е с най-висок ДДС върху храните в списък от 21 държави от ЕС и региона..
В публикация от август, споделена над 5000 пъти във Фейсбук, се твърди, че "в света има 5% най-плодородни земи, от тези 5%, 3% се намират на територията на България, а другите 2% са разпръснати по света". В поста се споделя информация, че изводите са направени след 20-годишно проучване на "National Geographic". ТВЪРДЕНИЕ: В България..
Публикувана миналата седмица снимка във Фейсбук група уж показва изтребители на българските военновъздушни сили от близкото минало (виж скрийншота по-долу). Само за няколко дни публикацията има над 2500 споделяния, над 20 хиляди реакции и повече от 3100 коментара. "Такава беше стоянката на летище Граф Игнатево когато имаше ВВС.", гласи..
По-рано този месец твърдения, че мигранти от Хаити ядат котки, кучета, патици и гъски в Спрингфийлд, американския щат Охайо, получиха широко разпространение в социалните мрежи в САЩ, но и в други страни. Първоначално се разпространява снимка на чернокож мъж, който носи гъска. Постът (виж по-долу) е придружен от съобщението, че..
Реклама на Фейсбук страницата "Модерни палатки за вас" загатва на неправилен български за подарък палатка от верига магазини за спортни стоки. "Decathlon предлага 1 палатка на домакинство на български, за да се отървете от излишното Отговорете на няколко въпроса и вижте дали отговаряте на условията", се казва публикацията, която вероятно е..
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,