В публикация от август, споделена над 5000 пъти във Фейсбук, се твърди, че "в света има 5% най-плодородни земи, от тези 5%, 3% се намират на територията на България, а другите 2% са разпръснати по света". В поста се споделя информация, че изводите са направени след 20-годишно проучване на "National Geographic".
Публикацията във Фейсбук не е нова. Твърдението периодично се споделя през последните години, като във всички текстове се твърди, че информацията идва от проучване на "National Geographic". При проверка в официалната уебстраница на "National Geographic" не се намира информация за подобно проучване.
Изпратихме запитване до медията. В отговор до БНР от "National Geographic България" ни информират, че "подобно сензационно научно заключение не е достигало до редакцията на сп. "National Geographic България" и допълват, че с течение на годините "National Geographic" са коментирали темата за плодородието в различни материали като например този, но те не включват такива данни за България.
Доказано е, че най-плодородните почви са черноземите.
Според научния труд на Българското почвоведско дружество, озаглавен "Черноземите в България – проблеми, оценка, използване и опазване" "черноземите заемат 23 млн. дка, което представлява 36% от дълбоките почви и 21% от общата площ на страната (Койнов и др., 1972). 86,2% от тях са обработваеми. Това е важен ресурс за аграрната ни икономика. Карбонатните и типичните черноземи заемат около 8,3 млн. дка или 36% от цялата им площ. Слабо и средно излужените разновидности са около 10.75 млн. дка или 46.7%. Силно излужените и лесивираните черноземи заемат 3,5 млн. дка, което представлява 15.2% от цялата им площ. Тежкоглинестите черноземи са около 600 хил. дка, или 2,6% от площта на почвения тип. Ерозираните черноземи заемат площ 485 хил. дка или 2.1%".
Освен това в публикацията във Фейсбук се твърди, че в България се намират по-голямата част от земите, определени като най-плодородни в света, но плодородието не е постоянна величина, тъй като продуктивните почви могат да влошат качествата си, вследствие на външни фактори.
Според Глобалната карта на Черноземите (Global Map of Black Soils) България дори не е сред първите 10 държави в света с този вид почви.
Твърдението, че в България се намират 3% от 5-те процента най-плодородни земи в света, е НЕВЯРНО. Като определени за най-плодородни почви, черноземите са сравнително разпространени у нас, но страната ни съвсем не е на първо място, а още повече плодородността на почвата не е постоянна величина. В отговор до БНР от "National Geographic" България информират, че "подобно сензационно научно заключение не е достигало до редакцията на списанието".
------------------
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
С тотици споделяния, коментари и публикации в социалните мрежи, както и десетки в медиите, продължава да предизвиква цената на черешите тази година . Стойността на сладкия червен плод – символ на лятото, е подложена на постоянен обзор от онлайн потребителите, включително и на сравнения каква е тя у нас и в чужбина, ден за ден...
По време на посещение на президента на Република Южна Африка Сирил Рамапоса в Белия дом на 21.05.2025 г. американският държавен глава Доналд Тръмп излезе с обвинения , че белите фермери в африканската държава са подложени на преследване. В Овалния кабинет Тръмп помоли своите служители да пуснат видео , публикувано след това в социалната мрежа..
На 28 април 2025 г. в 12:33 ч. местно време енергийните системи на Испания и Португалия преживяха пълен срив. Малък район на Франция, близо до границата с Испания, също беше засегнат от инцидента, но за много кратък период от време. Останалата част от европейската енергийна система не беше засегната от енергийния колапс. Малко след полунощ на..
В публикации, споделени във Фейсбук, се твърди, че Владимир Путин е поздравил българите по повод Великден. В тях е цитиран руския президент, който приветства българите с думите (без редакторска намеса): "Христос воскресе, братя! Живот и здраве, мир и любов, щастие и благополучие в семействата и домовете. Помнете, че никой не може да ни раздели“...
Папа Франциск почина на 21 април, а на 26 април се състоя погребението му в базиликата "Санта Мария Маджоре". Конклавът за избор на нов папа ще започне на 7 май, когато приключва деветдневния траур за покойния духовен водач на католиците по света. "Папата на народа", както бе наричан преживе 266-ият глава на Римокатолическата църква, остава в сърцата..
Стотици споделяния и десетки коментари в социалните мрежи и у нас, а и в чужбина, продължават месец след месец да предизвикват кадри на небесни явления, заснети от различни точки на света. Впечатление прави, че за няколко такива случая се появиха дори снимки, които не съответстваха на едно и също описано в публикации събитие, което подведе..
Някой знае ли къде са ни съкровищата? Този въпрос отекна в социалните мрежи по повод липсата на информация за завръщането на тракийското златно съкровище на България от Лос Анджелис. Припомняме, че музеят "Гети" представи тематична експозиция , озаглавена "Древна Тракия и класическият свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в..
На 3-ти април 2025 г. евродепутатът Рада Лайкова заяви , че в Европейската комисия и Европейския парламент се обсъжда как заплатата на гражданите на Европейския съюз да им бъде вземана, ако не бъде изхарчена до 6 месеца , както и да им бъдат отнемани спестяванията в пенсионни и инвестиционни фондове , за да бъдат използвани за отбранителната..
В публикация, споделена над 1500 пъти във Фейсбук, се твърди, че представена снимка е на "германска карта от 19 век на българските земи". Споделеното твърдение има над 9200 реакции, а голяма част от коментиращите се възмущават "как не сме успели да запазим територията си“. На представената карта се виждат граници на българските земи, които..
На фона на нарастващ брой случаи на дребна шарка в Съединените щати американският министър на здравеопазването Робърт Кенеди-младши заяви, че заразяването с вируса може да има дългосрочни ползи за организма. В интервю за предаването "Фокс нейшън" ( Fox Nation ) по телевизия "Фокс" (Fox) на 4 март 2025 г. Кенеди-младши заяви: "Имах..
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,