Очаква се още гръцки банки да бъдат национализирани

 

След малката Proton още банки ще бъдат национализирани в Гърция през първата половина на следващата година, според официални лица от Гръцкия фонд за финансова стабилност – това съобщава електронното издание на вестник Еkathimerini.

Според същите източници, гръцките банки могат да издържат със собствени сили на 30-35% отбив от задълженията на гръцката държава. Но ако трябва да се опрости по-висок процент от задълженията по правителствените облигации в комбинация с увеличените капиталови изисквания по собствените им кредитни портфейли банките в южната ни съседка ще се нуждаят от допълнителни средства в размер на 30 млрд. евро. Администрациите на банките се страхуват, че при отбив от 50% почти всички ще трябва да влязат в процедура с фонда за финансова стабилност.

Представителите на фонда наблягат на факта, че банките ще трябва да подсилят капитала си през следващите месеци, тъй като частните капитали ще бъдат още по-трудно достъпни.

В момента фондът разполага с 10 млрд. евро, които според променения меморандум между Гърция и кредиторите, ще трябва да се увеличат до 30 млрд.

Друг ключов проблем за стабилността на гръцката банкова система ще бъде продължителността на рецесията, според същите източници. Според тях, ако скоро икономическият спад не спре скоро, влиянието върху качеството на кредитните портфейли ще бъде много значимо и ще изисква допълнителен капитал, за да се покрият загубите от необслужваните заеми.

В момента в Гърция се провежда инспекция на банките от страна на 250 специалисти от инвестиционната компания Blackrock. Ако техният анализ не даде ясен сигнал за стабилност и устойчивост на системата, гръцките банки вероятно ще бъдат поставени пред много високи капиталови изисквания.

Все пак влизането на една банка в процедура с Гръцкия фонд за финансова стабилност не означава непременно национализация , тъй като фондът предприема радикално преструктуриране на кредитната институция с цел продажбата й на частен инвеститор в рамките на две години.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10