Главният икономист на Европейската централна банка Юрген Щарк, който подаде оставка през септември, но все още е на поста си, направи много силно изказване на конференция във Варшава в петък, в навечерието на срещата на върха на ЕС през уикенда. Той изказа това, което все повече икономисти считат, че все по-големите спасителни пакети в Еврозоната рискуват да причинят по-големи щети от кризата, която се опитват да решат.
„Финансирането, което се предоставя, е с цел спечелване на време, но време за какво? С все по-големите спасителни пакети рискуваме щетите от водата да са по-големи от щетите от пожара, който се опитваме да изгасим”, казва той.
ЕС и водещите капиталистически страни отдавна захвърлиха на бунището пазарната икономика, като не оставиха страни или частни компании да платят за своите грешки, като това се направи с цел да се спаси общото благо, но уви години след началото на кризата, тя съвсем не е зад гърба ни, просто преминаваме през различните й фази, което показва, че спасителен пакет след спасителен пакет не ни носят нищо смислено, което и Щарк очевидно подкрепя и то доста убедително. Неразбирането на същината на проблема от страна на политическите лидери обаче ни отдалечава все повече от решаването на проблема и явно това е една от причините Щарк да се оттегли от поста си.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..