През последните две години инвеститорите използваха медта като инструмент, чрез който да залагат на икономическия бум на Китай, което доведе до удвояване на цената й. От друга страна цинкът регистрира далеч по-умерени растежи. Сега обаче някои инвеститори и анализатори считат, че цинкът – вечният изоставащ в света на металите – е в позиция да спечели повече от бъдещия растеж на Китай.
„Цинкът традиционно не събужда особено позитивна картина в съзнанието на инвеститорите”, казва за CNBC Гавин Уендт – старши анализатор на консултантската компания Mine Life, но допълва, че „времето на цинка идва”.
Около 50% от доставките на цинк се използват за галванизиране на стомана с цел предпазване от ръжда. Уендт вярва, че китайските производители на стомана ще започнат да произвеждат все по-качествен продукт, което ще увеличи потреблението на цинк.
Проблемът е, че на пазара на цинк продължава да има свръхпредлагане. Според данни на базираната в Лисабон Международна група за изследване на олово и цинка, глобалният пазар на цинк има излишък от 263 000 тона само за първите 8 месеца на годината. Това е една от причините цената на цинка да се понижава с 28% от началото на годината, приблизително колкото и на медта. Джеръми Фрийзън, стратег за Азия на пазарите на стоки на Сосиете Женерал казва, че свръхпредлагането е една от причините, той да е по-бичи настроен за медта, отколкото за цинка от текущите нива.
Други обаче са на мнение, че излишъците от цинк могат да изчезнат през следващите няколко години. Според австралийската анализаторска компания Fat Prophets определен брой големи цинкови мини приближават края на своя жизнен цикъл и ще бъдат затворени през следващите няколко години. Сред тях е Century, една от най-големите мини за добив на цинк в света с годишен капацитет от 500 000 тона, чието затваряне се предвижда за 2014 година. Според Fat Prophets затварянето само на тази мина ще бъде достатъчно да се заличи целият излишък от тази година. Компанията вярва, че докато Китай не преживее „тежко приземяване” на икономиката и търсенето остане силно, цинкът може да поскъпне сериозно поради спад на предлагането.
Разбира се на пазара се появяват и някои нови мини като сребърно-цинковия проект (Penasquito)на Goldcorp в Мексико, но анализаторите считат, че по-големите мини, които могат наистина да увеличат предлагането на цинк продължават да напускат бизнеса. „Гиганти като BHP и Rio Tinto традиционно остават в страни от този пазар, тъй като не намират цинка за борсова стока, която ще се представя силно по време на настоящия икономически цикъл. Те предпочитат да се занимават със стоки като желязната руда и въглищата, където се наблюдава стабилно търсене и където могат да имат сериозен контрол над пазара”, казва Уендт. Той вярва, че инвеститорите трябва да заложат на цинка, използвайки инструменти като ETF-те, вместо да залагат на акциите на производителите на цинк като англо-швейцарската Xstrata и канадската Teck Cominco. “С ETF-те следващи цената на цинка няма да имате изложеност към капризите на пазарите на акции, където когато инвеститорите са изнервени започват разпродажби. Това виждаме при цената на златото, което се справя по-добре от акциите на компаниите, които го произвеждат”, завършва той.
Златото и вчера падна, но днес започна да расте, тъй като инвеститорите търсят сигурност при опасенията за Дойчебанк. Търговията е в тесни граници като основна подкрепа е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара, докато съпротивя е низходящата трендлиния след върха от юли, която трябва да бъде пробита, за да може да има покачвания...
Черното злато леко отстъпва днес, като инвеститорите подложиха на съмнение това дали постигнатото споразумение за намаляване на добивите от ОПЕК ще бъде обвързващо. Вчера цените скочиха с 6% в резултат на новината, че държавите от ОПЕК са стигнали до първото намаляване на производството от осем години насам. Петролните министри..
Организацията на страните-износителки на петрол обяви, че нейните членове са постигнали съгласие, че те трябва намалят производството на суров петрол, за да ограничат свърхпредлагането на ценната суровина в световен план. Изненадващото решение на 14-членния картел доведе до солиден ръст на петролните цени с близо 6%, въпреки че редица..
Златото продължи да пада, докато среброто се покачи. Основна подкрепа при жълтия метал е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара. Под 1300 долара има разположени много стоп ордери. При базовите метали отново изпъкна никелът, който отчете 6-седмичен връх, след като от Филипините съобщиха, че 3/4 от мините в страната не отговарят на..
Петролът поскъпва предпазливо на пазарите на суровини, парирайки част от солидната обезценка през вчерашната търговия, тъй като Американският петролен институт (API) отчете пореден изненадващ спад на седмичните петролни запаси в САЩ. Инвеститорите обаче остават притеснени относно резултатите от днешната неофициална среща на ОПЕК, съмнявайки се, че ще..