Във връзка с провокирания от предложенията на БСК обществен дебат относно обезщетенията при напускане и пенсиониране в системата на сигурността и отбраната, Пресцентърът на БСК прави следните уточнения:
1. При всички дискусии по трудовите и осигурителни отношения БСК по никакъв начин не е подценявала предизвикателствата пред националната сигурност;
2. Оценяваме необходимостта от адекватна защита на интересите на военнослужещите и работещите в системата на сигурността с оглед ефективно и резултатно осигуряване на външната и вътрешна сигурност, опазването на правовия ред, живота и собствеността на гражданите и бизнеса;
3. Принципна позиция на БСК е към всички участници на трудовия пазар да се прилага еднакъв подход и да не се допуска толериране и създаване на привилегировани професионални съсловия. Прилагането на мерки и системи за стимулиране, вкл. на заетите в системата на сигурността, трябва да става на база атестация и постигнати конкретни резултати, а не по линията на исторически наследени механизми на уравниловка;
4. Негативните демографски процеси в цяла Европа, вкл. в България, неминуемо водят към общо увеличение на пенсионната възраст - в близка или в по-далечна перспектива. Обществено справедливо е тежестта на този процес да се поеме паралелно (солидарно) от всички заети в икономиката, без изключения!
5. Промяната в условията за получаване правото на пенсия на заетите в системата на сигурността, трябва да бъде придружена и с промяна в размера на внасяните от държавата осигурителни вноски за тази категория осигурени лица до достигането на реални нива, съгласно актюерските разчети на НОИ.
6. БСК обръща внимание, че всички въпроси на осигурителните и трудови отношения, вкл. спрямо работещите в системата на отбраната и сигурността, имат пряк икономически ефект върху всички останали осигурители и осигурени лица (например, върху размера на осигурителните вноски, покритието на дефицита в ДОО, неравнопоставеността по отношение изискуемия осигурителен стаж и размера на пенсиите и др.).
Във връзка с анонсираното желание за включване на неправителствени организации на заетите в системата на отбраната и сигурността в работата на Националният съвет за тристранно сътрудничество БСК отбелязва, че възможността за сдружаване и представителство на интересите на служителите от сектора е регламентирана в действащото трудово и осигурително законодателство, което е съобразено с изискванията на ратифицираните от страната ни конвенции на Международната организация по труда.
БСК подкрепя необходимостта от непрестанен ефективен диалог за решаване на проблемите, които срещат заетите в сектора на сигурността в условията на икономическа криза. Диалогът е изключително важен и при осъществяването на радикални реформи в трудовото законодателство, пенсионното и здравното осигуряване за постигане на справедливост за всички осигурени лица и повишаване на атрактивността на осигуряването в ДОО.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..