Централната банка на Южна Корея за втори път тази година е увеличила вложенията си в злато. През ноември банката е закупила 15 тона злато за 850 млн. долара като част от мерките за диверсифициране на своите резерви.
Между юни и юли тази година банката закупи още 25 тона за 1.24 млрд. долара, като това бе първата й покупка за последните 13 години.
Банката отказа да обяви, дали ще продължи с подобни действия, тъй като това ще повлияе на пазара. В момента Централната банка на азиатския тигър притежава 54.4 тона от ценния метал, което се оценява на 2.17 млрд. долара или едва 0.7% от съвкупните й резерви.
Покупките на злато от централните банки по света продължават бързо да нарастват, като са се увеличили със 114% за последното тримесечие. През третото тримесечие на тази година само централните банки на Китай, Русия, Тайланд и Мексико са увеличили повече от 6 пъти своите покупки в сравнение със същия период на миналата година до 148.4 тона.
Цената на златото се повишава с 23% през тази година, като в началото на септември достигна максимум при 1 923 долара за тройунция, след което последва корекция и сега отново е във възходящо движение, което доведе котировките до около 1 750 долара.
Всеки ден нараства броят на анализаторите, които смятат, че търсенето от централните банки и въобще търсенето на убежище от инвеститорите в лицето на жълтия метал, ще продължи да увеличава цената му. Цената от 2000 долара вече се спряга като напълно реална за следващите три до шест месеца, като не се изключва и достигане на 2400 долара през следващата година, което е абсолютният исторически връх на златото, коригиран с инфлацията.
Златото и вчера падна, но днес започна да расте, тъй като инвеститорите търсят сигурност при опасенията за Дойчебанк. Търговията е в тесни граници като основна подкрепа е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара, докато съпротивя е низходящата трендлиния след върха от юли, която трябва да бъде пробита, за да може да има покачвания...
Черното злато леко отстъпва днес, като инвеститорите подложиха на съмнение това дали постигнатото споразумение за намаляване на добивите от ОПЕК ще бъде обвързващо. Вчера цените скочиха с 6% в резултат на новината, че държавите от ОПЕК са стигнали до първото намаляване на производството от осем години насам. Петролните министри..
Организацията на страните-износителки на петрол обяви, че нейните членове са постигнали съгласие, че те трябва намалят производството на суров петрол, за да ограничат свърхпредлагането на ценната суровина в световен план. Изненадващото решение на 14-членния картел доведе до солиден ръст на петролните цени с близо 6%, въпреки че редица..
Златото продължи да пада, докато среброто се покачи. Основна подкрепа при жълтия метал е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара. Под 1300 долара има разположени много стоп ордери. При базовите метали отново изпъкна никелът, който отчете 6-седмичен връх, след като от Филипините съобщиха, че 3/4 от мините в страната не отговарят на..
Петролът поскъпва предпазливо на пазарите на суровини, парирайки част от солидната обезценка през вчерашната търговия, тъй като Американският петролен институт (API) отчете пореден изненадващ спад на седмичните петролни запаси в САЩ. Инвеститорите обаче остават притеснени относно резултатите от днешната неофициална среща на ОПЕК, съмнявайки се, че ще..