Ще започне ли ФЕД пак да изкупува активи?

 

Все повече икономисти, анализатори и инвеститори в облигации считат, че Федералният резерв ще обяви нов план за масирани покупки на облигации до средата на годината, ако прогнозите за устойчиво висока безработица и забавяща се инфлация се сбъднат, пише MarketWatch.

В края на миналата седмица беше публикуван доклад, според който безработицата в САЩ е спаднала до 8.5% през декември, но не се очаква трудовият пазар да се подобри достатъчно бързо, както биха искали централните банкери от ФЕД, които се надяват на далеч по-голям спад в нивото на безработицата, който да доведе до по-солиден икономически растеж.

Сред специалистите върви дебат, дали QE3 (количествено улесняване) ще свърши работа, но пазарът изглежда счита, че нещо трябва да бъде направено и централната банка на САЩ изглежда е единствената институция в страната, склонна и способна да предприеме мерки в подкрепа на икономиката.

Фондови мениджъри и стратези казват, че ФЕД ще има достатъчно причини, за да действа – вътрешен застой, бездействието на Конгреса и Белия дом, надигащите се дългови проблеми на Европа.

Последното допитване на ФЕД до своите 21 първични дилъри показва, че те виждат 60% вероятност централната банка да купува отново облигации в рамките на година.

Безработицата ще продължи да бъде основният макропоказател, от който ФЕД ще се интересува. През декември икономиката е създала 200 000 работни места, но според икономисти тя трябва да произвежда поне 250 000 места месечно в рамките на няколко години, за да се достигне нивото на безработицата от преди кризата и икономиката да започне да расте с над 3% - ниво, което е признак за наистина здраво икономическо възстановяване. Според ФЕД, икономиката може да издържи на ниво на безработицата между 5 и 6% без да генерира инфлационен натиск.

Според анализатори, перспективите за QE3 не са отчетени от пазарите в цените на финансовите инструменти, тъй като детайлите на една трета програма за количествено улесняване не са особено ясни. Най-малкото, повечето предполагат, че ФЕД ще купува книжа, базирани на ипотеки и дълг на имотни агенции, а не държавен дълг, за да таргетира по-успешно понижаване на лихвите по ипотеките.

Според анализатори, QE3 ще има подобен ефект върху пазарите, какъвто имаха и предходните две програми: в очакване на програмата, облигациите поскъпват, доходностите падат и така до старта на програмата, след което облигациите биват разпродавани. Освен това по-рисковите активи като акциите вероятно ще спечелят, тъй като инвеститорите се местят от все по-нискодоходните облигации. Дори някои смятат, че председателят на ФЕД следи именно пазарите на акции, за да вземе решение, дали ФЕД да продължи да раздува баланса си с нови покупки или не. „Бернанке вижда пазара на акции като трансмисионен механизъм на монетарната политика”, твърди Куинси Кросби, главен пазарен стратег на Prudential Annuities. „Той иска, хората да поемат повече риск”.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Подновеното напрежение около Дойче банк разтресе европейските фондови пазари

Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..

публикувано на 30.09.16 в 15:00

Изплашени клиенти започват да теглят милиарди долари от Дойче банк

Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..

публикувано на 30.09.16 в 11:49

Опасения на капиталовите пазари, породени от Дойче банк

Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..

публикувано на 30.09.16 в 08:15

Спад на доходността на американските облигации

Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years   1.560 -0.012   1.541-1.600..

публикувано на 30.09.16 в 08:13

ОПЕК и Дойчебанк успокоиха пазарите

Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..

публикувано на 29.09.16 в 08:27