Йената падна до двумесечно дъно срещу долара, докато спекуланти и инвеститори калкулираха данни показали, че Япония е отчела първи дефицит по търговския си баланс след 1980 година.
Еврото се оттегли от върховете за деня срещу долара и едномесечния връх срещу йената, заради опасенията, че ЕЦБ ще трябва да приеме загуби свързани с гръцките облигации. На настроенията не помогна и силен резултат от германско изследване за бизнеса.
Вниманието се насочва в момента към Федералния резерв, от който се очаква да започне нова практика със съобщаване на индивидуални прогнози за бъдещите нива на лихвите.
Икономистите очакват от ФЕД да сигнализира, че е малко вероятно да повиши лихвите преди началото на 2014 година. Съществува обаче риск ФЕД да бъде още по-предпазлив и това би оказало натиск върху долара. Той достигна връх от 78.24 срещу йената, което е най-високо ниво след края на ноември. Разпродажбите на йени започнаха, когато стана ясен търговският дефицит на Япония. Засега обаче малко вероятни са нивата от 80 в долар/йена, тъй като има много разположени оферти на японски износители на нивата до 79.
От друга страна, Япония има огромен и стабилен приход от инвестиции, които в 12-те месеца до ноември 2011 бяха 15 трилиона йени и това прави текущата й сметка категорично на излишък. Ако и ФЕД потвърди ангажимента си за ниски лихви, това съвсем ще ограничи покачването в долар/йена, а сегашната слабост на японската валута ще се окаже по-скоро корективна. Технически анализатори посочват съпротива при 200-дневната пълзяща средна при 78.33 и при 61.8% корекция на спада от октомври до януари при 78.31.
Слабостта на йената доведе до 4-седмичен връх в евро/йена при 101.88. Единната валута загуби печалбите и се върна при 101.20 независимо от излезлите силни резултати на IFO индекса в Германия. Несигурността около Гърция и липсата все още на споразумение с частните кредитори вреди на еврото. Така то не успя да преодолее нивата от 1.3080 срещу долара, които се оказаха добра съпротива.
Евро/долар слезе на 1.2955 при връх за деня от 1.3052. Във вторник беше налице триседмичен връх от 1.3063. През последните сесии еврото получи подкрепа от закриването на къси позиции, както и заради спада на разходите за правителствения дълг в Италия и Испания и излезлите изненадващо добри икономически данни.
GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..