Партиите несъгласни с Дянков за Сребърния фонд

Представители на всички парламентарни сили изразиха несъгласие и резерви към идеята на финансовия министър Симеон Дянков - парите от Сребърния фонд да бъдат инвестирани в ценни книжа. Против идеята се обявиха категорично вчера от БНБ. 

Според бившия финансов министър Пламен Орешарски, Сребърният фонд като част от фискалния резерв не трябва да се харчи с лека ръка: 

Последиците ще бъдат доста лоши за макроикономическата позиция на страната. Равностойно е на семейство, което вече е похарчило последните си спестявания и в края на месеца остава да чака заплатата и си представете какво става, когато тя се забави. 

Съпредседателят на Синята коалиция Мартин Димитров изрази надежда, че министър Дянков и правителството ще разберат грешката си и ще се откажат от идеята си за Сребърния фонд: 

Позицията на СДС е срещу идеите да бъдат прахосани много пари от Сребърния фонд, ледът, по който ходим, да стане още по-тънък, белите пари за черни дни, което е Фискалният резерв, да намалеят още повече. Аз се надявам и тази война между институциите трябва да спре. 

Хасан Адемов от ДПС смята, че конфликтът между Министерството на финансите и БНБ е притеснителен, защото може да предизвика недоверие към финансовата система на страната: 

Проблемът на Сребърния фонд, на управлението на публичните средства, е в това не на първо място да гарантира доходност, а да гарантира сигурност, защото това са публични пари, това са парите на всички български граждани, а не на Министерството на финансите. 

Председателят на парламентарната бюджетна комисия Менда Стоянова от ГЕРБ коментира, че промените в Закона за Сребърния фонд може да не бъдат приети от парламента във вида на правителственото решение: 

Най-дискутираният текст е възможността Сребърният фонд да упува български държавни ценни книжа. Това е и основният въпрос в питането, което е отправено към Европейската централна банка – противоречи ли това на европейските правила. Ако има кулизия, ще направим необходимите промени в посока, в която да отговарят на европейските изисквания в тази сфера. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10