Нова демокрация събра най-много гласове в Гърция

Партиите-привърженици на договореностите с международните кредитори, печелят мнозинство в резултат на вчерашните парламентарни избори в Гърция.

Преброените 99% от бюлетините дават тънка преднина на консервативната партия "Нова демокрация". Тя събира малко под 30% от вота, но като първа политическа сила избирателният закон й дава 50 допълнителни места в парламента. От този "бонус" за малко не се възползва Коалицията на левите радикали СИРИЗА. Основният противник на социалноикономическите условия, съпътстващи спасителния план, получи 27 процента.

"Нова демокрация" започва консултации за съставяне на коалиционно правителство. Преди това лидерът на партията - Андонис Самарас, трябва да получи мандат за правителство от президента Каролос Папуляс. В резултат от вчерашния вот "Нова демокрация" има 130 депутати в 300-местния парламент. Най-вероятният коалиционен партньор е социалистическата партия ПАСОК, която получи 33 места в парламента. 

Самарaс призова за широка подкрепа, след като стана ясно, че формацията има абсолютно парламентарно мнозинство заедно с ПАСОК. Социалистите останаха трети и бяха задминати и от СИРИЗА на Алексис Ципрас. След победата Самарaс заяви:

Гръцкият народ гласува в подкрепа на европейския курс на страната, за оставането ни в еврозоната и за тези политики, които ще осигурят работни места, развитие, правосъдие и сигурност. Няма да има повече премеждия, мястото на Гърция в Европа няма да бъде поставено под съмнение.

От ПАСОК посочиха, че на партийна среща по-късно ще решават как точно да подкрепят "Нова демокрация" - като участват в правителството или с гласуване като коалиция с конерваторите в парламента. 

Часове след края на гласуването Европейската комисия и Международният валутен фонд подканиха гръцките политици да побързат със съставянето на правителство. Лидерът на консерваторите, Андонис Самарас, призова всички политически сили, които "подкрепят еврото", да влязат в правителство на националното единство. 

Днес гръцкият народ изрази волята си да остане с еврото, като интегрална част от еврозоната, да зачете задълженията, поети от страната и да постигне икономически растеж. Това е победа за цяла Европа. Призовавам всички политически сили, които споделят тези цели, да обединят усилия и да формират ново, стабилно правителство.

По публикацията работи: Добрин Йотов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10