Еврото парира всички загуби от началото на седмицата спрямо водещите световни валути в ранните часове на тази сутрин, след като стана ясно, че европейските лидери са постигнали споразумение за създаването на единен контролен орган за банките в еврозоната, като същевременно им позволят да се рекапитализират директно от спасителния фонд на валутния съюз. За по-малко от час EUR/USD се покачи 1.2445 до 1.2630. Високодоходните валути като австралийски и новозеландски долар също се повишиха рязко, излизайки на зелена територия за седмицата, спрямо американският си съименник.
Председателят на Европейският съвет, Херман Ван Ромпой каза, че целта е да се създаде надзорен механизъм с участието на Европейската централна банка до края на тази година, както и да се прекъсне „омагьосаният кръг“ между банки и суверенни правителства.
Ромпой заяви, че еврозоната ще използва по по-гъвкав начин спасителните фондове, за да „подсигури пазарите и да постигне отново някаква стабилност на държавните облигации на страните-членки”. Подобни действия ще бъдат запазени за „добре държащи се” нации.
До късно през нощта 17-те страни-членки на еврозоната провеждаха драматични дискусии за кризата. Дипломати съобщават, че спасителните фондове трябва да изкупят италианските държавни облигации, но Рим трябва да изпълни някои условия. За Испания е предвидена директна помощ за банките, но в кръговете се говори, че това ще се случи едва когато бъде осъществен европейски банков надзор.
По-рано през деня на ключовата среща на върха в Брюксел, лидерите на 27-те постигнаха споразумение за пакет от мерки за стимулиране на растежа и европейската икономика на стойност от 120 милиарда евро.
Пактът, предложен от Германия, Франция, Италия и Испания,съдържа мерки, които трябва да подпомогнат засегнатите от рецесията държави от еврозоната, да възстановят икономиките си и да създадат работни места.
Според германският канцлер Ангел Меркел строгите мерки за икономии и дългосрочните стъпки към икономически и валутен съюз са най-добрият начин за преодоляване на кризата, докато френският президент Франсоа Оланд предлага сплотеност и незабавни стъпки за стимулиране на растежа.GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..