Мирослав Найденов: Причините за поскъпването на хляба са обективни

Земеделският министър Мирослав Найденов заяви, че има обективни причини за поскъпването на хляба. Той не се ангажира с прогноза какъв ще е ръстът на цените, но каза, че не трябва да има "залитане" в увеличението.

Найденов изброи причините за повишаването на стойността на хляба: 

Пшеницата е рекордно скъпа, горивата също са рекордно скъпи и фактът, че от години хлябът е единствената стока, за разлика примерно от млечни, месни продукти, който не е поскъпвал сериозно. Тук въпросът е да няма залитане от това увеличаване. Зърното влиза и в състава на фуража. Фуражът също поскъпва. В близките няколко дена, ако не завали дъжд, поставяме под въпрос добрата реколта на царевица, което отново ще рефлектира върху цената на фуража и ще доведе до поскъпване на млякото и месото. Важното е това нещо да можем да го следим по цялата верига и да няма опити за спекулации, или както се случи с яйцата преди Великден.

Поскъпването на месото и млякото ще почувстваме през есента, смята Найденов:

С оглед на по-ниското потребление в този сезон, тъй като хората наблягат повече на зеленчуци, плодове, няма да го усетим толкова бързо, но след лятната ваканция през септември, октомври ще има реално поскъпване. По отношение на животните, все пак има още и паша и това същото задържане няма как да остане изолирано от тази тенденция. 

Държавата може да поиска от Брюксел да разреши парите за глава добитък да бъдат изплатени предварително, посочи още министърът:

Ако нещата се влошат, ще поискаме от Европейската комисия, може би не само България, но и повечето страни, да разреши плащанията на глава добитък да се случат преди първи декември.

Следващата седмица земеделският министър ще свика Консултативния съвет по зърното, на който ще бъдат отчетени резултатите от тазгодишната жътва и ще бъде обсъден ръстът в цените на пшеницата и хляба.

По публикацията работи: Мира Стефанова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10