Германия печели от сегашната ситуация на европейския пазар

Германия не само плаща огромни суми за спасението на държавите в криза, но и печели добре от сегашната ситуация на европейския пазар. Това показват изчисления на Германския институт за икономика. Кризата се отразява благоприятно на финансите на германската държава. Изненадващо, от бурята на финансовите пазари в Европа печелят и обикновените германски потребители. Според изчисленията положителният ефект е предизвикан от ниските лихви, които Германия плаща по заемите си. Тъй като германската икономика се базира основно на износа на продукция, слабото евро я прави изключително конкурентноспособна.

Берлин успява да извлече печалба дори от парите, които взима назаем. Германските държавни облигации с двегодишен срок в момента имат рендит от минус 0,21%. Който ги търси, плаща, за да ги има. За облигации с 10-годишен срок пък държавата плаща само 1,25% лихва. За сравнение за същия период Италия плаща 5,96%.

Изчисленията показват, че за последните 30 месеца от рефинансиране Германия е спестила над 60 млрд. евро.

Потребителите също печелят от кризата, тъй като тя свали лихвите върху ипотечни кредити с почти 50%. През септември 2008 г. лихвата за покупка на жилище бе 5,24%, а сега е 2,62 %. 

Германските банки също не носят само тежкия кръст на кризата, принудени да дават огромни средства за държави в нужда. Тя има положителни страни дори и за тях. Заради стабилността си банките могат да заемат пари от ЕЦБ при лихва от едва 0,75%. За сравнение – лихвата през 2008 г. за тях възлизаше на 4,25 %.

Тежката финансова ситуация определено носи печалба на германските износители. Тъй като германската икономика се базира основно на износа на продукция, слабото евро я прави изключително конкурентноспособна. Машини и техника от Германия струват значително по-евтино, отколкото преди две години. В началото на 2010 г. еврото струваше 1,44 долара, докато сега стойността му е 1,23 долара.

По публикацията работи: Капка Тодорова - кор. на в. "24 часа" в Германия

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10