Стефан Иванов: Държавата отнема правомощия от общините

Има безпокойство, че местните власти ще бъдат ощетени, каза в предаването "Преди всички" Стефан Иванов, консултант на Националното сдружение на общините в България, относно проекта на Закона за публичните финанси. Той е на мнение, че публичните финанси са много неефективни. Според него държавата отнема правомощия от общините: 

Проблемите се изразяват в това, че държавата не е престанала да третира общините като свои придатъци, някакви структури, които тя може да командва както си иска, да променя законодателството и условията на играта, и по този начин да прави непредвидими местните бюджети. Когато са непредвидими местните бюджети – как местните власти да бъдат толерантни и изпълнителни спрямо бизнеса? 

Иванов подчерта, че се отнема възможността на общините да кажат своята дума по финансови проблеми в рамките на общия бюджет, които засягат техните интереси. Според него проектобюджетът е в унисон в рамките на цялостната политика, която води до централизация на публичните финанси и управление. 

След като са отнели доста правомощия на общините с този бюджет, естествено той е подчинен на целите на консолидираната фискална програма и въобще на Министерството на финансите, той вече става като една от съставките на държавния бюджет. За да може г-н Дянков и правителството да балансира на национално ниво своите приходи и разходи, естествено, че ще се поставят ограничения за общинските бюджети, едно от които е възможността да ограничат правото на общините да взимат кредити, ако общият дълг надвиши 60% от БВП. 

Общините съставят бюджетите си по указание на Министерството на финансите, според разпределението на дейностите, оказани от Министерството на финансите, според стандартите на Министерството на финансите и въобще следват процедура, която отгоре им се дава. Записали са срок от 20 дни след приемане на държавния бюджет да се подготвят бюджетите на общините. Това означава – да го подготвят, да го обсъдят с населението, да го приемат
, коментира още Стефан Иванов. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10