Дейвид Камерън представи програмата на британското правителство за съживяване на икономиката на страната

Премиерът Дейвид Камерън представи днес програмата на британското правителство за съживяване на икономиката на страната, съобщиха местни медии, цитирани от АФП и ИТАР-ТАСС. Изявлението на Камерън е подготвено за откриващата се утре есенна сесия на парламента.

Една от необходимите мерки по пътя за излизане на Обединеното кралство от икономическата криза според премиера е стимулирането на жилищния пазар, оказване на съдействие на британците, които придобиват жилище. Правителството планира да поеме онези рискове, които са свързани с покупката на жилище чрез пускането на държавни "облигации за купувачите". В страната вече се прилага програмата на кабинета "Нюбай" (Newbuy) за първо купуване на жилище, според която определен кръг банки могат да отпуснат до 95 на сто от необходимите средства.

Предвижда се освен това да бъдат създадени така наречените малки работни места с ниско заплащане, при което работникът няма да плаща данъци и да прави вноски в националната осигурителна система. Ако заетите по тази схема обаче работят едновременно на няколко такива "малки работни места", което им е позволено, те ще трябва да плащат данъци върху общата получавана сума.

Правителството е заимствало практикуваната схема в Германия, според която месечни доходи до 400 евро не се облагат. Във Великобритания този таван достига 672 британски лири или 847 евро.

Правителството планира да разшири и мрежите на "независимите училища", чиято дейност изцяло се контролира от избирани съвети от родители, учители и бизнесмени. Премиерът посочва и необходими строги мерки, взети по-рано от кабинета, за съкращаване на бюджетния дефицит. Успяхме да го съкратим вече с една четвърт и ще продължаваме тази линия. Не търсим лесни пътища за оздравяването на финансовата система в интерес на икономическото развитие на страната, отбелязва Камерън, цитиран от в. "Мейл он сънди".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10