По някои европейски програми в България достигаме лимита, заяви за "Преди всички"Георги Ангелов - старши икономист в "Отворено общество". По-късно днес Съветът за обществени консултации към Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове ще анализира ефекта от евроинвестициите.
Вече имаме не просто много пари, които могат да се усвоят, независимо за какви проекти, а вече имаме конкуренция, тъй като с парите стигаме тавана и не могат да се финансират всички проекти, които има, а очевидно вече ще има конкуренция между железници и магистрали, между метро и други инфраструктурни проекти. Няма как всичко да се финансира и тука вече е важният въпрос как да избираме проектите, така че да се финансират тези, които наистина покачват капацитета на икономиката, а не просто парите да бъдат похарчени, без след това да има дългосрочни ефекти.
Европейските средства не се появиха във всекидневието на хората или се появиха в доста изопачен вид, каза Антоний Гълъбов - социолог от Нов български университет.
Проблемът е в това, че бедността на България не е от липса на ресурси. Бедността в България е от пилеенето им. Това е разхищаваща бедност, която е много, много тежка за преодоляване само през инвестиции. България не само има нужда от средства, България има нужда от развитие. И в това отношение, както и Европейският съюз в момента, не може целта да е растеж. Защото трябва да е развитие, защото способността средствата да стигнат до всекидневния живот на хората, означава да има пътища, по които това да се случи. В противен случай европейските средства все повече и повече в момента се възприемат като достъпни за ограничен брой хора, като предмет на много сериозни корупционни схеми.
Целия разговор на Силвия Великова с Георги Ангелов и с Антоний Гълъбов можете да чуете от звуковия файл.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..