В Кипър вчера пристигнаха представителите на европейската Тройка (ЕК, ЕЦБ, МВФ), а днес започват финалните преговори с правителството в Никозия, в които трябва да се постигне споразумение за отпускането на международна финансова помощ за страната.
Размерът на сумата, която Кипър ще получи като международна финансова помощ, още не е обявен официално. Той до голяма степен зависи от средствата, които ще са необходими за рекапитализация и спасяване на кипърските банки. Това ще стане ясно във финалната фаза на преговорите с Тройката, каза финансовият министър Васос Сиарлис.
Правителственият говорител Стефанос Стефану потвърди решимостта на правителството за постигане на споразумение, което запазва ключовите постижения на работниците и създава условия за излизане от рецесията чрез икономически растеж и нови работни места. Той посочи, че споразумението с международните кредитори трябва да служи по най-добрия начин на интересите на страната.
След серия от консултации с лидерите на политическите партии, синдикатите и работодателите правителството представи на Тройката пакет от контра-предложения, обхващащи банковия сектор, бюджета, икономиката, социалната сфера.
Най-спорни моменти в преговорите с Тройката са съкращенията на заплати, пенсии и социални помощи. Правителството отхвърля искането на Тройката за премахване на 13-а заплата и автоматичната инфлационна индексация на доходите. Кипър не приема и исканата от кредиторите промяна в корпоративния данък, тъй като това ще удари значително местната икономика. Различни са позициите и по отношение на срока за фискалната корекция. Тройката настоява за по-твърди рестриктивни мерки в продължение на 3 години, до 2015-а, а правителството разширява този период на 4 години до 2016-а.
Преговорите между европейската Тройка и правителството ще продължат с интензивна програма до понеделник, когато в Брюксел е срещата на Еврогрупата.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..