Търговският дефицит на Франция се сви до 67 млрд.евро през 2012г.

Снимка: Ан Алекс
Търговският дефицит на Франция се сви до 67 млрд.евро през миналата година спрямо дефицит в размер на 74 млрд.евро за 2011г., обяви министерството на търговията. Това е първото подобрение на търговския баланс на втората по сила икономика в еврозоната от 2009г. насам. Изключвайки търговията на енергия, дефицитът за миналата година се сви до 15 млрд.евро от 29 млрд.евро през предходната.

Това подобрение на френския търговски баланс се дължи основно на повишението на износа с 3.2% през 2012г., като в същото време вносът покачи с едва 1.3%.

Износът към Европа обаче е отбелязал спад до 59% от общия френски износ от 61% през 2011г., показват днешните данни, което е пореден сигнал за негативното влияние на икономическата слабост в региона.

За последния месец на миналата година обаче, търговският дефицит се разшири до 5.3 млрд.евро при средни прогнози на финансови анализатори за дефицит от 4.2 млрд. и спрямо дефицит в размер на 4.3 млрд.евро през ноември месец.

Междувременно и днес има поредна вербална офанзива на френските власти срещу поскъпването на еврото на международните валутни пазари. Финансовият министър Московици поднови призива за промяна на валутната политика в Еврозоната. Това което трябва да кажем е, че трябва да бъде реформирана международната валутна система, така че да има стабилност, заяви той за френско радио. Не трябва да се крием зад проблема с еврото. Основният проблем на Франция е необходимостта от по-голяма конкурентоспособност, каза Московици, но добави, че са наложителни дебати за валутната политика. Според него е в интерес на европейците е да обсъдят спокойно проблема с валутната размяна, без да се започва валутна война и без да се оказва натиск върху Европейската централна банка по този въпрос.

Към вербалната интервенция против поскъпващата единна европейска валута днес се включи и френският търговски министър Никол Брик. Тя повтори призивите на президента Оланд и на финансовия министър Московици, че Еврозоната трябва да има обща политика за нивата на размяна на валутните пазари. Ако еврото продължи да поскъпва, това би оказало натиск върху френския износ, посочи тя след като оповести данните за свиване на търговския дефицит на франция до 67 млрд.евро през изминалата година. Валутата е важна, но ние също така призоваваме за конкурентоспособност на нашите стоки и услуги, допълни Никол Брик.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10