Премиерът на Испания Мариано Рахой публикува през уикенда свои данъчни декларации в опит да потуши развихрилия се в последно време скандал, че той и други консервативни политици от управляващата партия са получили тайни парични плащания.
На интернет страницата на правителството бяха публикувани документи на данъчните власти в които подробно са оповестени доходите и данъчните плащания на Рахой за последните 10 години. В петък, неговата управляваща Народна партия също така разкри финансовите си сметки за последните четири години в пореден опит да се отговори на този корупционен скандал.
Самият скандал, в центъра на който са счетоводни документи които се предполага, че са направени от бившия ковчежник на партията Барценас и показват неправомерни плащания към "Рахой и компания" в продължение на години, доведе до рязко понижение на подкрепата за управляващата Народна партия. Доверието падна до рекордно ниски нива, като тази афера оказа негативно влияние върху еврото на валутните пазари и помогна за известно ново повишение на лихвите по испанския държавен дълг. Този корупционен скандал отново повдигна въпроси относно бъдещето на Еврозоната след като в последните месеци сякаш имаше сигнали за отслабване на напрежението с оглед и на надеждите, че Испания ще успее да се пребори с тежката дългова и икономическа криза.
В края на януари, испанският в-к "Ел Паис" показа документи на бившия партиен ковчежник Луис Барценас за плащания от касата на Народната партия към редица лидери на Народната партия включително и към Рахой, като те са били финансирани от строителни фирми. Испанският премиер отрече да са били извършвани подобни плащания и каза, че неговата партия е организирала вътрешен одит по повод аферата.
Но опозицията в лицето на испанските социалисти заяви, че оповестените в последните дни документи на Рахой и неговата партия не обясняват документите на бившия партиен ковчежник Барценас. Оповестените данъчни декларации на испанския премиер не обхващат първата половина на периода 1990-2009г., за който в-к "Ел Паис" публикува секретните партийни документите с раздаваните "рушвети".
Развихрилият се корупционен скандал доведе до силен спад на доверието към управляващата Народна партия на Мариано Рахой, като според последно проучване от началото на февруари, това е най-ниската подкрепа за партията в нейната история и почти наполовина от подкрепата с която тя спечели изборите в края на 2011г.
"Аферата" доведе до ново безпокойство на европейския "периферен" суверен дългов пазар, като през изминалата седмица доходността по 10г. испански облигации нарасна до почти 5.5% спрямо 5.2% от края н януари месец - точно преди публикацията във в-к "Ел Паис". Този продължаващ политически скандал върна частично вниманието на инвеститорите към дълговата и икономическа криза в Еврозоната.
В петък агенция Фич потвърди "ВВВ" инвестиционния кредитен рейтинг на Испания, но запази и "негативните перспективи" за възможно негово понижение. Кредитната агенция предупреди, че все още може да понижи рейтинга на суверенните испански облигации в следващите месеци с оглед притесненията за икономиката и нивата на държавния дълг.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..