Средства от някой от най-големите пенсионни фондове в Дания бяха насочени за закупуване на италиански държавни облигации, с цел по-голяма възвръщаемост. От друга страна скандинавските инвеститори започват все по-често да избягват инвестициите в испански държавни облигации, тъй като те се превръщат в твърде рискован залог дори за мениджъри на фондове, които са решени да поемат по-големи рискове в замяна на по-голям процент доходност.
От Датският пенсионен фонд “Sampension”, който притежава 36 милиарда долара активи, заявиха, че значително са увеличили своите авоари в италиански облигации в средата на 2012 г. докато фондът е продал своите испански облигации. Според управителят на фонда, италианските облигации ще продължат ралито си от миналата година, докато испанският дълг най-вероятно е преминал своя пик. Инвестиционната стратегия отразява предположението, че третата и четвъртата по големина икономики в еврозоната са в различни посоки, подкрепени от различни фискални перспективи.
По данни на Европейската комисия, бюджетният дефицит на Италия се очаква да намалее до 2,1% от брутния вътрешен продукт тази година в сравнение с 2,9% през 2012 г. Докато в Испания, в която все пак банковия сектор показва значителни подобрения, очакванията са за бюджетен дефицит от около 6% през тази година, което е два пъти повече от 3-процентната бариера, която Европейската комисия е поставила като условие за дадена икономика да остане в еврозоната.
Доходността на 10-годишените италиански облигации спадна на 4.55% в края на миналата седмица, от пика си от 7.3% през юли миналата година, един ден преди решението на президента на Европейската централна банка Марио Драги, да се предприемат всички възможни мерки за спасяване на еврото.
Доходността по испанските облигации с 10-годишен падеж спадна на 5.36% в края на миналата седмица, от пика си от 7,6% през юли миналата година.След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..