Спад на европейските акции, доларът остава лидер на валутния пазар

Снимка: Архив

Европейските акции отбелязват сдържано низходящо движение под четиригодишните върхове, достигнати в края на миналата седмица, като се наблюдва по-солиден спад в банковия сектор след понижения кредитен рейтинг на Италия и опасения за по-строги регулаторни мерки във Великобритания.

Европейският фондов индекс FTSEurofirst 300 е "на червено" с 0,4% към 1190,22 пункта като в петък търговията приключи на най-високото ниво от септември 2008-а г. насам от 1195,20 пункта.

Немският индекс DAX губи 0,15%, френският CAC40 пада с 0,2% и само лондонският FTSE100 се търгува "на зелена" територия с повишение от 0,18%. По-солиден спад отбелязват борсите в Милано (спад на италианския фонд индекс MIB с 0,64%) и Мадрид (спад на испанския индекс Ibex-35 с 1,07%) след решението на агенция "Фич" от петък да понижи с една степен кредитния рейтинг на Италия до "ВВВ+" нивото и с оглед оставащите опасения около италианската политическа криза и несигурността дали през настоящата седмица ще бъде формирано ново стабилно правителство на Апенините.

Пониженият кредитен рейтинг на Италия доведе до по-солиден спад от 1,4% на европейския банков индекс като негативно влияние оказа и понижената оценка на американската банка Goldman Sachs за целия италианския банков сектор с оглед продължаващото повишение на проблемните кредити и т.нар. "лоши заеми".  Акциите на най-голямата италианска банка UniCredit SpA се понижават с близо 2%, на банката Banco Populare di Milano SCARL с 2,53%, а на банката Sanpaolo SpA с малко над 1%. Акциите на испанската банка Banco Santander SA отбелязват спад от 1,62%, а втората по големина испанска банка BBVA SA губи 0,82% от пазарната си капитализация.

Негативната настройка на инвеститорите в Европа се подсилва от днешните поредни слаби икономически данни на Франция, Италия, Португалия и Гърция, както и от слабите данни на Китай, обявени през уикенда (негативната комбинация между повишаваща се инфлация и понижаващите се продажби на дребно и индустриално производство през февруари).

Американският фондов пазар се очаква да последват негативната европейска настройка при днешния старт на търговията на Уолстрийт. Фючърсите на индекса S&P500 губят 0,15%, на индекса DJIA се колебаят около неутралната територия, а на Nasdaq100 отбелязват спад от 0,14%.

Но инвеститорският апетит за инвестиции в акции остава доста силен на фона на петъчните силни данни за пазара на труда в САЩ и продължаващите политики на стимули от страна на водещите централни банки.

Бизнесът продължава да игнорира и "бюджетната битка" във Вашингтон, където републиканци, демократи и администрацията на Белия дом така и не успяват да намерят компромис за избягване на автоматичното съкращаване на държавните разходи с 85 млрд. долара, което на теория трябва да стане факт в края на март.

Решението на "Фич" да намали кредитния рейтинг на Италия води до известен натиск и върху европейския "периферен" суверен дългов пазар, където лихвите по 10-годишни италиански облигации се повишиха със 7 базисни пункта до 4,66%, а на двугодишните книжа с - 6 пункта до 1,81%. В същото време обаче лихвата по 10-годишни дългови книжа на Испания отбелязва спад с 3 базисни пункта до 4,74% - най-ниските нива от февруари 2012-а г. насам. Фактът, че напрежението върху италианския дългов пазар не оказва "заразен ефект" върху испанските книжа сякаш е знак, че инвеститорите запазват своето доверие в ефективността на политиката на Европейската централна банка да се справи с едно ново по-силно напрежение на пазара на облигации.

Доларът запазва високите си нива на валутния пазар, тъй като поредицата силни икономически данни от САЩ "подхранват" спекулациите, че ФЕД може да обмисли намаляване на обема на покупки на американски цени книжа през втората половина на годината. Еврото продължава да се търгува доста вяло около 1,3000 долара с оглед падежите на опции за 500 млн. евро в това ниво (в 17:00ч.). По-рано днес еврото опита отскок до 1,3025 долара, но поредните слаби европейски икономически данни (най-вече солидния спад на индустриалното производство на Франция за началото на годината) ограничиха неговото възходящо движение.

Британската валута задълбочава своето низходящо движение поради засилващите се спекулации, че Английската централна банка ще повиши програмата за покупки на британски облигации в опит да подкрепи слабата икономика на Острова. Еврото се повиши към двуседмичен връх от 0,8747 паунда, а британската лира се обезцени до ново 33-месечно дъно от 1,4864 долара.

Японската йена продължава да се търгува близо до дъната, достигнати в петък с оглед очакванията на финансовите пазари, че Японската централна банка, начело с нейния нов шеф Курода, ще провежда още по-агресивна политика на стимули. Доларът се търгува около 96,00 йени след като в края на миналата седмица успя да поскъпне до три и половина годишен връх от 96,55 йени.

Днешната липса на важни американски икономически данни предполага, че относително вялата търговия на европейските финансови пазари ще се пренесе и на Уолстрийт.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Технически анализ GBP/USD за 30.09.2016

GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...

публикувано на 30.09.16 в 08:30

Доларът се стабилизира след добри икономически данни

-   Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите -   Акциите от финансовия сектор под напрежение -   Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад -   Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..

публикувано на 30.09.16 в 08:12

Доларът пада, но този път и йената го последва

-   Петролът се изстреля нагоре -   Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари -   Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..

публикувано на 29.09.16 в 08:24

Рали на долара след дебата Клинтън - Тръмп

- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..

публикувано на 28.09.16 в 08:06

Мексиканското песо определи Хилари Клинтън за победил в първия президентски дебат в САЩ

Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..

публикувано на 27.09.16 в 11:25