Еврото и европейските борси под натиск след слабите данни от еврозоната и продължаващата "кипърска сага"

Снимка: Архив

Еврото отново загуби "почва под краката" през първата половина на днешната европейска търговия, като инвеститорите и на европейските фондови борси не останаха безучастни след оповестени слаби икономически данни за еврозоната и с оглед продължаващите неизвестни около "кипърския пъзел".

Новото влошаване на бизнес активността в еврозоната през март и ясно изразеното негативно развитие на френската икономика, парираха надеждите, че икономиката на региона вече удари дъно в края на 2012-а, от което да започне постепенно възстановяване през втората половина на настоящата година. Слабите PMI индекси за март на Франция, Германия и еврозоната са поредно доказателството, че продължаващата вече 15 месеца рецесия в региона ще остане в сила и през първото тримесечие на 2013-а г.

В същото време няма обнадеждаващи новини от Кипър за намиране на вярно решение, което да спаси кипърската банкова система от фалит и да избегне риска от излизане на малката островна държава от еврото.

Това провокира продажбите на европейски акции, като немският индекс DAX отбелязва спад с 0,76%, а френският CAC40 губи над 1% от вчерашните нива на затваряне. Дори лондонският борсов индекс FTSE100 е "на червено" с 0,73%, въпреки днешните по-добри икономически данни от Великобритания.

Липсата на риск-апетит на глобалните капиталови пазари се изразява и в спад на цените на "черното злато", като фючърсите на американския лек суров петрол са надолу с 0,3% към 93,20 долара за барел, а на петрола тип Брент се понижават с 0,4% до 108,28 долара за барел.

Участниците на валутния пазар реагираха на слабите икономически данни от еврозоната с нови продажби на евро, след като снощи единната европейска валута намери слаба подкрепа спрямо долара от решението на ФЕД на САЩ да запази политиката на агресивни стимули.

Еврото падна от снощния връх от 1,2978 долара до 1,2879 и от 124,50 йени до 122,77. Единната европейска валута загуби позиции и спрямо британската лира, падайки от вчерашния връх около 0,8600 паунда към ново петседмично дъно от 0,8489 след днешните по-силни британски икономически показатели.

Заплахата на ЕЦБ да преустанови спешното финансиране на кипърската банкова система на 25-и март, ако не бъде постигнато споразумение за финансовата помощ за малката островна държава, също не е в полза на еврото, както и поредното настояване на лидера на движението "Пет звезди" Бепе Грило за насрочване на референдум в Италия за членството на страната в еврозоната.

Новото низходящо движение на еврото се ограничи до 1,2879 долара с оглед интерес за покупки на единната валута около 1,2885/75 от страна на европейски корпорации и "покриване на къси" позиции от няколко макрофонда. Единствената подкрепа за единната европейска валута дойде от днешния успешен аукцион за емитиране на нов дълг в Испания. Мадрид успя да продаде две-, пет- и десетгодишни нови облигации за 4,513 млрд. евро - над планираните за продажби книжа в размер до 4 млрд.евро. Постигнатите средни лихви на новите испански книжа бяха под средните лихви от предходните подобни акуциони, проведени през февруари и в началото на март.

От 1,2879 долара еврото опитва отскок към 1,2920 отчасти като реакция на рязкото поскъпване на британската лира към триседмичен връх от 1,5209 долара в резултат на днешните добри британски икономически данни (солиден ръст на продажбите на дребно и доста малък размер на държавни заеми през февруари).

Сега оферти "продава" за еврото се разполагат към 1,2920/50 долара и след това към 1,2970/80. Само изненадващ ръст на еврото над 1,2980, последван от пробив над 1,3000 долара, може да провокира по-дълбока възходяща корекция на единната валута.

Слаб интерес за покупки на евро има около 1,2900 долара преди по-добрите оферти "купува", пласирани към 1,2885/75. Само пробив на еврото под тях ще доведе на прицел офертите "купува" към 1,2860/40 областта (около важните негови дъна от предните два дни).

До края на днешната търговия вниманието на финансовите пазари ще се насочи към серията икономически данни от САЩ, като инвеститори и спекуланти ще продължава да "хвърлят по едно око" и на новините от Кипър.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Подновеното напрежение около Дойче банк разтресе европейските фондови пазари

Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..

публикувано на 30.09.16 в 15:00

Изплашени клиенти започват да теглят милиарди долари от Дойче банк

Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..

публикувано на 30.09.16 в 11:49

Опасения на капиталовите пазари, породени от Дойче банк

Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..

публикувано на 30.09.16 в 08:15

Спад на доходността на американските облигации

Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years   1.560 -0.012   1.541-1.600..

публикувано на 30.09.16 в 08:13

ОПЕК и Дойчебанк успокоиха пазарите

Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..

публикувано на 29.09.16 в 08:27