Европейските фондови борси отварят "на червена" територия, парирайки част от вчерашното доста добро възходящо движение.
И днес посоката на движение се определя от британската телекомуникационна компания "Водафон", като акциите й падат с 3%, след като тя опроверга информацията за възможно обединение на нейния американски партньор Version с компанията AT&T. Именно слуховете за подобна сделка беше в основата на вчерашното добро възходящо движение на акциите от глобалния телекомуникационен сектор и в подкрепа на общия риск-апетит на борсите в Европа и САЩ.
Европейският индекс на "сините чипове" Euro STOXX 50 отбелязва понижение с 0,5% към 2666 пункта, но засега остава над серията дъна в последно време около 2600 пункта, което според анализатори е сигнал за запазване на неговия възходящ тренд.
Немският индекс DAX отбелязва понижение от 0,14%, френският CAC40 пада с 0,57%, а британският FTSE губи 0,34%. По-ясно изразен спад отбелязват борсите в Мадрид и Милано, като испанският Ibex-35 вече губи 0,7% от стойността си, а италианският MIB е "на червено" с 0,53%.
Снощи Уолстрийт приключи с поредни рекордни върхове. Индексът Дау Джоунс се повиши с 0,61% до 14662,01 пункта – ново рекордно ниво на затваряне, след като по-рано през вчерашната търговия беше достигнат исторически връх от 14 684,49 пункта.
Технологичният индекс Nasdaq се повиши с 0,48% до 3254,86 пункта - малко под неговия връх около 3270 пункта, регистриран в края на март, което беше най-високото ниво от ноември 2000-а година насам.
Нервността на европейските инвеститори е подсилена от напрежението преди утрешните заседания на Европейската централна банка и на Английската централна банка.
Интерес за участниците на европейските финансови пазари ще представляват данните за инфлацията в еврозоната през март, индексът за активността в строителния сектор на Великобритания, а следобед акцентът ще се постави върху проучването на новите работни места в частния сектор на САЩ през март - важен индикатор преди ключовите петъчни данни за безработицата и пазара на труда във водещата световна икономика.
На валутния пазар еврото се търгува с известен натиск около и малко под 1,2800 долара преди утрешното заседание на ЕЦБ. Въпреки че повечето анализатори и участниците на финансовите пазари не очакват ЕЦБ да промени (да понижи) основната лихва в еврозоната, серията слаби икономически данни от региона предполагат, че шефът на банката Марио Драги може да направи по-негативни прогнози за икономическото развитие на Стария континент през настоящата година.
Опасенията за евентуалните последици от спасителната кипърска програма върху бъдещите финансови помощи в еврозоната, продължаващата политическа криза в Италия около безуспешните опити за формиране на правителство и слабостта на регионалната икономика – всичко това продължава да оказва своя "негативен" отпечатък върху единната европейска валута.
Интерес за покупки на евро все още има около 1,2780/70 долара преди важните оферти "купува" около 1,2755/50 (около 4-месечното дъно към 1,2751, което еврото удари в края на март).
Оферти "продава" за еврото се разполагат около 1,2825/50 долара преди солидния интерес за продажби на единната европейска валута към 1,2875/90.
Само спад на еврото под 1,2750 или негово поскъпване над 1,2800 долара ще даде по-ясна посока на движение на двете основни валути.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..