Днес бяха оповестени серия изненадващо слаби икономически показатели от Китай, които поставят под въпрос темпото на икономическо възстановяване на втората по сила световна икономика през първото тримесечие на 2013-а година.
БВП на Китай за първите три месеца на годината отчете изненадващо забавяне на икономическия растеж до 7,7% на годишна база след растеж от 7,9% в края на миналата година и при прогнози за повишение с 8,0%, показват данните на Националното статистическо бюро.
Това ново забавяне на растежа на китайската икономика е факт, след като за изминалата година БВП на Китай се повиши с едва 7,8% - най-слаб растеж от 1999-а година насам.
Индустриалното производство в Китай през март се повиши на годишна база с 8,9% (повишение с 0,66% на месечна база) след растеж с 9,9% за предишния месец (повишение с 0,78% на месечна база) и при прогнози за повишение с 10,1%. За цялото първо тримесечие на 2013-а година китайското индустриално производство отбеляза ръст от 9,5% след повишение с 11,6% за същия период на миналата година. Така индустриалното производство се върна обратно към най-слабите нива на растеж от август 2012-а година насам.
Продажбите на дребно през март се повишиха с 12,6% на годишна база (+1,23% на месечна база) при прогнози за повишение с 12,6%, като за първото тримесечие на 2013-а година те отбелязаха ръст от 12,4% на годишна база след +12,6% за четвъртото тримесечие на миналата година.
И данните за китайските дълготрайни финансови инвестиции се оказаха по-слаби, като те се повишиха с 20,9% на годишна база до 1,3 трлн. китайския юана през първите три месеца на настоящата година след +21,2% в края на 2012-а и при прогнози за повишение с 21,3%.
Обемът на продажбите на недвижими имоти отбеляза повишение от 61,3% на годишна база за периода януари - март.
Днешната серия слаби икономически показатели може да подсилят призивите към китайското правителство и централната банка да предприемат нови действия за разхлабване на паричната и лихвена политика, въпреки че регистрираното рекордно финансиране от 6,16 трлн. юана за първото тримесечие на годината предполага, че вече са налице прекалено стимулиращи кредитни условия. Това би поставило под въпрос ефективността от нови мерки на стимули на администрацията в Пекин, целящи повишение на икономическата активност.
Въпреки днешната серия изненадващо слаби данни от Националното статистически бюро посочиха, че Китай продължава мерките за подобрение на макро-икономическия контрол, като управлението на страната ще съдейства за устойчиво и здраво икономическо развитие.
Но днешните данни поставят под въпрос прогнозите за засилване на икономиката на Китай през настоящата година след най-слабия растеж от 1999-а година насам, регистриран през миналата година.
Финансовите пазари реагираха негативно на китайските икономически данни, като азиатските фондови борси се оказаха в спад, следвайки негативното развитие на борсите в Европа и САЩ от петък, което беше в резултат на слабите американски данни за продажбите на дребно и нивото на потребителско доверие.
Китайският индекс Shanghai Composite е "на червено" с 0,98%, Хонконгският индекс Hang Seng пада с 1,42%, японският Nikkei с 1,55%, а австралийският индекс S&P/ASX с 1%.
Сигналите за ново забавяне на китайския икономически растеж в началото на годината и индикациите, че икономиката на САЩ също губи своя възходящ импулс с настъпването на пролетта, предизвикат солиден спад и на цените на пазарите на суровини. Фючърсите на златото падат с нови 30 долара към 1446 долара за тройунция след петъчния срив от над 70 долара и пробив под важното психологическо ниво от 1500 долара, а фючърсите на американския лек суров петрол с доставка през май се сриват с 2,5 долара към 88,80 долара за барел (под психологическото ниво от 90 долара) след петъчния спад с 2,22 долара.
Нарастващото напрежение на финансовите пазари с оглед подновените опасения за глобалното икономическо развитие предизвикаха повишение на американския долар и японската йена през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите отново гледат на тях като на "валути-убежище". Най-губещи от слабите китайски данни днес са т.нар. "стоково-обвързани" валути като австралийския, новозеландския и канадския долари.
Еврото се търгува под известен натиск под 1,3100 долара към 1,3070, докато спрямо японската валута падна към едноседмично дъно около 127,54 йени.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..