Южна Корея: Слабата йена представлява по-голяма заплаха, отколкото Северна Корея

Снимка: Архив

Южнокорейският министър на финансите Хиюн Ох Сеок заяви, че слабостта на японската йена наврежда повече на икономиката на неговата страна, отколкото военни заплахи, идващи от Северна Корея.

Японските икономически политики вършат своята част в подкрепа на световното икономическо възстановяване, посочи Хиюн в интервю преди срещата на финансовите министри на страните от Г-20 във Вашингтон. Но ако това причини проблеми и след това тези проблеми доведат до нов отговор от търговските партньори, визирайки например риска от валутна война, световната икономика ще има доста трудни времена в бъдеще, добави южнокорейският министър на финансите.

В сравнение с рисковете, свързани със Северна Корея, обезценката на йената на валутните пазари има значително по-силно негативно влияние върху реалната икономика на Южна Корея, подчерта той и добави, че тази обезценка на йената причинява заразен негативен ефект и поради това темата трябва да бъде дискутирана на срещата на Г-20.

Самото проекто-комюнике на Г-20 от продължаващата и днес среща на водещите световни финансови министри и централни банкери потвърждава ангажимента да се избягва отслабване на местните валути с цел постигане на предимство при международната търговия. Но в него не се сигнализира, че страни като Япония или Китай водят политики на "изкуствено" обезценяване на техните валути. Това изглежда като "Deja Vu" след последната среща на финансовите министри на Г-20, което се проведе през февруари.

Самият финансов министър на Япония Таро Асо заяви от Вашингтон, че той не е срещнал опозиция от страна на останалите страни от Г-20 относно настоящата парична политика на японските власти и на Японската централна банка (ЯЦБ). Той заяви, че Япония е обяснила на Г-20 същността на настоящата парична политика и че тя има за цел единствено да постигне ценова стабилност (и справяне с дефлацията). Асо е потвърдил в двустранна среща с американския финансов министър, че Япония остава ангажирана с позицията на Г-7 и на Г-20 относно валутния пазар. Според него на днешната среща на Г-20 няма да се дискутират нови цели за намаляване на държавните дългове в глобален план. Той е заявил пред американския финансов министър Джейкъб Лю, че настоящата агресивна парична политика на Японската централна банка отговаря на споразумението на страните от Г-7 и от Г-20 и че няма за цел промяна на нивата на обмяна на валутните пазари.

Шефът на ЯЦБ Харухико Курода от своя страна заяви, че ще посочи пред Г-20, че настоящата японска стимулираща парична политика има за цел постигане на ценова стабилност и няма намерение да влияе на валутния пазар. И той подчерта, че финансовите пазари и световните политици вече са разбрали японската позиция, че нейната парична политика няма за цел изкуствена обезценка на йената. Според него Г-20 вероятно ще дискутират възможния заразен ефект върху т.нар. "развиващи се икономики" от настоящите политики на парични стимули в редица от силно развитите страни. Но Курода не вижда сигнали за прекалено раздуване в цените на финансовите активи в развиващите се държави в резултат на тези стимулиращи политики в развитите икономики.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10