Йената падна след коментари на министъра на финансите на Япония Таро Асо, че страната му не среща опозиция от Г-20 по отношение на позицията, заета от Японската централна банка (ЯЦБ) за агресивни стимули, насочени към преборване на дефлацията. Думите на Асо облекчиха опасенията, че смелите монетарни облекчения, които доведоха до срив на йената до 4-годишно дъно срещу долара през миналата седмица, могат да доведат до критика по време на срещата на Г-20.
Долар/йена се търгува на 98,43, докато евро/йена е на 128,61. По-рано през седмицата в доклад САЩ поставиха Япония под наблюдение и по-специално нейната икономическа политика дали не е насочена към девалвиране на йената с цел спечелване на конкурентно предимство. Въпреки последните развития обаче в момента не може да се очаква бърз растеж на зелените пари срещу йената, а по-скоро другата седмица, когато срещата на Г-20 вече ще е отминала. Прогнозите са тя да завърши с потвърждение на ангажиментите от февруари, когато бяха избягвани коментари за конкурентни валутни девалвации.
Екстремните монетарни стимули на ЯЦБ, които бяха разкрити в началото на април, доведоха до вълни от продажби на йената, което помогна на долара да скочи миналата седмица до 4-годишен връх от 99,95 йени. Йената обаче се стабилизира тази седмица заради подновените опасения за световния растеж, които накараха инвеститорите да намалят късите си позиции в нея.
Сред най-големите губещи през изминалата седмица бяха високодоходните валути като австралийския долар, който попадна под натиск заради страховете за растежа в Китай, който е най-големият експортен пазар на Австралия. Валутата се котира на 1,0315 срещу американския си съименик, което представлява спад за седмицата от 1,8%, който пък е най-големият след октомври.
Данни за капиталовите потоци в Япония показаха, че японските инвеститори този месец вместо да се втурнат към чуждите активи по-скоро са репатрирали средства от чужбина. Все пак анализаторите очакват японските инвеститори в крайна сметка да започнат да купуват активи в чужбина. В рамките на Г-10 и нововъзникващите пазари има места, където японските инвеститори ще получат по-голяма доходност, отколкото у дома, дори и напълно да хеджират валутния риск.
GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..