"Мудис": Все още не може да се изключи възможността Италия да поиска помощ от ЕЦБ

Снимка: ЕПА / БГНЕС

Според агенция "Мудис" все още е рано да се каже дали в крайна сметка Италия ще се наложи да потърси спасителната финансова помощ, въпреки формирането на ново правителство, с което беше избегнат непосредственият риск от по-тежка политическа криза.

Все още не може да изключим възможността Италия да поиска помощ от ЕЦБ (по програмата OMT) и от Европейския постоянен спасителен механизъм (от ESM фонда), заяви Дийтмар Хорнунг, който е главен кредитен представител в "Мудис", цитиран от вестник La Repubblica.

Очаква се по-късно днес новият италиански премиер Енрико Лета да поиска официална подкрепа за новото правителство от двете камари на италианския парламент. Лета вероятно ще получи подкрепа от неговата център-ляво Демократическа партия, от бившия премиер Силвио Берлускони и неговата партия център-дясно Народ на свободата и от центристката коалиция около бившия премиер Марио Монти.

Хорнунг заяви, че "Мудис" ще следи способността на новото правителство да осъществи основен ремонт на "болната" италианска икономика. Ние ще трябва да проверим решимостта на новото правителство и неговата способност да проведе огромни структурни реформи, чрез които страната трябва да подобри своята кредитоспособност.

Засега положението остава трудно, посочи представителят на кредитната агенция.

В петък "Мудис" заяви, че запазва суверенния дългосрочен рейтинг на Италия във "Ваа2" благодарение на сравнително ниската цена на финансиране (сравнително ниските лихви на италианските облигации) и данните за "първичен" бюджетен излишък (бюджетният баланс без включването на разходите по обслужване на дълга).

Но "Мудис" запазва "негативни перспективи“ за италианския кредитен рейтинг с оглед продължаващата икономическа криза и рецесия в страната.

Новината за формиране на новото италианско правителство оказа позитивно влияние на европейския "периферен" дългов пазар в началото на днешната европейска търговия. Лихвеният спред между 10 годишните италиански и немски книжа се свива под важното ниво от 300 базисни пункта към 278 пункта (2,78% лихвена разлика), а лихвата по 10-годишните италиански облигации са понижава обратно под 4%.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10