Председателят на Европейската централна банка Марио Драги изненада пазарите и анализаторите миналата седмица с изказването си, че ЕЦБ е отворена към необичайни тактики за стимулиране като например идеята банките да бъдат принудени да повишат размера на кредитиране чрез въвеждането на такса за съхранението на капиталите им в сметките на централната банка.Това развитие на нещата по-скоро показва лимита на силите на ЕЦБ, отколкото безстрашието, с което централната банка решава проблемите, породени от икономическата криза в еврозоната.
Еврото веднага понижи стойността си спрямо американския долар след изявлението на Драги. Това може и да е била неговата цел, по-слабата валута би могла да помогне на страните от еврозоната да излязат от кризата благодарение на постъпленията от експорта. Но също така е възможно и Драги да е направил нещо необичайно за централен банкер, да бъде честен относно инструментите, които биха могли да бъдат използвани за отпушването на кредитния поток в региона.
Повечето от бизнесите в еврозоната са малки или средни предприятия, които допринасят за 60% от брутната добавена стойност и 60 до 80% от заетостта в ЕЦ през 2012-а г. През няколкото години, довели до световната финансова криза от 2008-а г., разходите за заемане при тези бизнеси се повишиха и паднаха драстично в сътоветствие с краткосрочния целеви лихвен процент на ЕЦБ, при малки несъответствия за различните страни.
В по-близкото минало контролът на ЕЦБ върху кредитната политика на периферните за еврозоната държави като Испания и Италия бе отслабнал. В тези страни разходите за заемане за малките и средните предприятия, които са изцяло зависими от банковото кредитиране, се увеличиха значително през последните няколко години, независимо от намаляването на лихвения процент. В същото време банковото кредитиране се е свило в цялата еврозона, тъй като финансовите институции намалиха ливъриджа и се отдръпнаха от рисковите инвестиции.
В опитите си да накара банките да започнат да отпускат повече кредити ЕЦБ разгледа свръхрезервите, възлизащи на 120 млрд. евро, които банките държат на съхранение по сметки в централната банка. В случай, че ЕЦБ въведе отрицателната лихва по депозитите, таксувайки по този начин банките за съхранението на парите им, те може би биха решили да ги дадат под формата на кредити.
Тази логика обаче е далеч от необорима. Вместо да раздадат парите под формата на заеми за бизнеса и физически лица, банките биха могли просто да ги преместят другаде, като например да ги вложат в правителствени облигации на Германия или други страни, възприемани като финансово стабилни. Това вероятно би помогнало на Германия като допълнително натисне надолу разходите й за кредитиране, но ще направи малко за отпушването на бизнес кредитите в еврозоната като цяло. Банките дори биха могли да опитат да покрият загубите си от негативния лихвен процент по депозитите, повишавайки лихвите по бизнес кредитите, постигайки обратен на желания от ЕЦБ ефект.
GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..