Японското правителство направи възходяща ревизия на икономическата оценка на страната

Снимка: ЕПА / БГНЕС

Японското правителство обяви през днешната азиатска търговия, че ревизира във възходяща посока своята икономическа оценка за Япония. Това е първата подобна възходяща ревизия от два месеца насам и се дължи на постепенното подобрение на японския износ (благодарение на обезценката на японската йена на валутния пазар) и на индустриалното производство.

Японската икономика бавно набира скорост, посочват японските власти в своя редовен доклад за май. През миналия месец, японското правителство заяви, че икономиката показва сигнали за повишение, но същевременно се вижда слабост в някои области.

Този месец то направи възходяща ревизия на прогнозите за индустриалното производство, което е важен индикатор за икономиката, посочвайки, че "индустриалното производство бавно набира скорост".

Промишленото производство на Япония се повиши с 0,9% през април спрямо март - подобрение за четвърти пореден месец. За периода януари-март, производството се повиши с 2,2%, като това представлява първото повишение от четири тримесечия насам.

Японското правителство също така направи възходяща ревизия на своята оценка за износа, посочвайки, че "износът показва сигнали за растеж". Японският износ се повиши през март с 1,1% на годишна база - първи ръст от два месеца насам, докато търговският баланс на страната остана на дефицит за девети пореден месец с оглед продължаващото повишение на вноса на енергия.

В новия икономически доклад на правителството се посочва, че има повишение и на корпоративните печалби, което е най-ясно изразено при големите фирми.

Японската икономика е в умерена дефлационна фаза, отбелязва новият икономически доклад.

Японските власти понижиха своята оценка за икономика на Китай. Те посочват, че икономиката в някои части на Европа (на еврозоната) изглежда е спряла процеса на свиване (процеса на икономически спад), но общата европейска икономическа картина остава слаба. Все пак това представлява първо, макар и слабо, повишение на оценката за икономиката в Европа от септември 2010-а година насам.

Японският икономически министър Акира Амари заяви след представения нов икономически доклад, че потребителските цени (инфлацията) все още остава в слаба дефлационна фаза (спад в цените). Сега основната задача е да подобрим капиталовите инвестиции. Икономическото възстановяване започна да става факт с оглед предприети политически мерки, посочи той.

Японската йена не реагира на новия по-добър икономически доклад и остава да консолидира малко под поредните многогодишни дъна, които бяха достигнати в петък.

Доларът се търгува около 102,70 йени, след като в края на миналата седмица беше ударен нов 4 и 1/2-годишен връх около 103,32 йени. Еврото се търгува малко под 132,00 йени, след като в началото на миналата седмица то удари 3 и 1/2-годишен връх около 132,78 йени (връх от 14-и май).

През настоящата седмица вниманието на финансовите пазари ще бъде насочено към редовното заседание на Японската централна банка (с резултати в сряда сутринта) и към изслушването на шефа на ФЕД Бен Бернанке от Съвместната икономическа комисия на Конгреса и Сената относно "Икономическите перспективи пред САЩ" (също в сряда, 22-ри май).

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10