ФЕД на Ню Йорк: Не сме сигурни дали да повишим, или да понижим стимулиращите парични мерки

Снимка: Архив

Президентът на ФЕД на Ню Йорк Уилям Дъдли заяви, че очаква в даден момент да види достатъчно силно подобрение на пазара на труда, което да даде мотив на Федералния резерв да намали покупките на американски ценни книжа. Решението ще се базира на това колко добре се справя икономиката на САЩ със затегнатата фискална политика на американската администрация през идващите месеци.

Според него не е ясно дали ФЕД ще повиши, или ще редуцира покупките на американски ценни книжа с оглед на настоящата несигурност в икономическите перспективи. Дъдли предупреди, че пазарите може да реагират прекомерно на първата корекция в размера на програмата за "количествени улеснения". Той добави, че избягването на продажби на ипотечно-гарантирани книжа (MBS) ще намали рисковете за бъдещи загуби във финансовия баланс на Федералния резерв.

По-рано и шефът на ФЕД на Сейнт Луис Джеймс Булард не даде индикации дали Федералният резерв обмисля скорошно намаляване на размера на програмата за "количествени улеснения" (месечните покупки за 85 млрд. долара на американски ценни книжа).

Изявленията на двамата представители на ФЕД сякаш парираха част от спекулативните очаквания на финансовите пазари за по-скорошно начало на т.нар. "изходна стратегия" от настоящата стимулираща парична програма на резерва.

Но основният акцент на инвеститорите се поставя върху днешното изказване на президента на ФЕД Бен Бернанке пред Съвместната икономическа комисия на Сената.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10