Очакваната с голям интерес реч на японския премиер Шиндзо Абе за стратегията за икономически растеж не впечатли финансовите пазари и доведе до нов спад на азиатските фондови борси и до поскъпване на йената.
Изказването на Абе имаше за цел да представи "третата" стратегия на японското правителство за икономическия растеж на страната след досегашните две, вече действащи, стратегии - агресивната стимулираща парична политика на Японската централна банка и стратегията за повишение на фискалните разходи.
Шиндзо Абе обеща да повиши японските доходи с 3% на годишна база и да създаде специални икономически зони, които да привлекат чуждия бизнес. Той се ангажира с повишение на инвестициите в страната до 30 трлн. йени в рамките на следващите 10 години и обяви, че има за цел да удвои баланса на вътрешните чуждестранни директни инвестиции с 35 трлн. йени до 2020-а година.
Японският премиер обеща понижаване на корпоративния данък за капиталовите инвестиции, както и намиране на пътища за рестартиране на ядрените електроцентрали.
Целта на "третата" стратегия е да се повиши общият национален доход с или повече от 3% на годишна база в рамките на следващите 10 години, както и постигането на реален икономически растеж от 2%.
Участниците на финансовите пазари бяха разочаровани от речта на Абе, въпреки че официалната част от третата стратегия на "Абеномиката" ще бъде оповестена на 14-и юни.
Японският фондов индекс се срина с 3,83% към шестседмично дъно от 13 014 пункта, което повлече надолу и останалите азиатски борси. Китайският индекс Shanghai Composite падна с 0,12%, южнокорейският Kospi с 1,52%, а Hang Seng е на загуба от 1,48%. Австралийската борса също се "окъпа в червено", падайки с 1,34% след по-слабия от очакванията растеж на БВП на Австралия през първото тримесечие на годината.
Европейските борси също отварят в низходяща посока, следвайки спада на азиатските пазари и снощното понижение на акциите на Уолстрийт.
Новото напрежение на фондовите борси доведе до поскъпване на йената на валутния пазар, като доларът падна от 100,46 йени към 99,38, а еврото от 131,40 йени към 130,11.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..