Германия минава за силния човек на Европа. Всъщност обаче, може да е по-слаба, отколкото изглежда. В продължение на години ниските нива на капиталови разходи подкопаваха индустриалното бъдеще на страната. Докато БВП е вече с 1,3% над нивата от преди кризата, инвестициите за истинско оборудване са с 16,5% по-ниски от тогава. Още по-лошото е, че те спадат в шест поредни тримесечия.
Причините за това са много. Сривът на инвестициите веднага след фалита на "Леман брадърс" сочи към цикличните фактори. Тогава обаче кризата в Европа добави нови големи несигурности, което направи компаниите още по-предпазливи.
По ирония на съдбата задържащата се слабост е може би обратната страна на медала за добрата заетост в Германия. Задаващият се дефицит от квалифицирани кадри, както и монетарните облекчения, може би са спрели временно компаниите да съкращават ненужен персонал. Ограничаването на капиталовите разхози може би е начин за компенсация за работните места. Задържането на капиталовите разходи е начин за компенсация за по-високите ведомости.
Цикличните фактори са обаче само един фактор. Сривът на инвестициите всъщност е бил по-голям, отколкото техническите графики показват. Магнитутът и трайността му постоянно изненадват прогнозиращите. Вътрешното търсене и цялостният експорт почти през цялото време след началото на 2010-а нарастват, евтините кредити са на разположение, а разходите за труд са под контрол.
Нещо повече. Текущото замразяване на капиталовите разходи утвърждава обезпокоителен дългосрочен тренд. Инвестициите в Германия са доста под средните европейски в продължение на повече от десетилетие. Брутното формиране на капитала е спаднало от 23% от БВП в началото на 90-те до 17% към днешна дата.
Кризата в еврозоната ще изчезне в един момент. Чакащото търсене тогава ще задейства временно увеличение на инвестициите. През последните две десетилетия обаче цикличните възстановявания не са били достатъчно силни, за да реверсират дългосрочния тренд. Това прави много трудно да си представим защо сега трябва да е по-различно.
За държава с над средното ниво индустриален сектор и при застаряващо население това изглежда опасно. Най-модерната индустриална база може да бъде подържана единствено чрез непрестанна модернизация на капиталовите активи. Разочароващото ниво на инвестициите в Германия повдига въпроси за истинската сила на икономиката и най-важното за нейното бъдеще.
GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..