Неотдавнашното рязко повишение на доходността (лихвите) на държавните облигации не представлява непосредствена заплаха за суверенните кредитни рейтинги на развитите страни, въпреки че е фактор, който трябва да се "държи под око", заяви Шели Шети - директор в агенция "Фич", отговарящ за суверенните кредитни рейтинги.
Отбелязвайки "силната пазарна реакция" през последните седмици свързана с разпродажби на глобални съкровищни дългови книжа, което доведе до рязко повишение на лихвите в САЩ и на други места, Шети обаче каза: Това не представлява непосредствен повод за безпокойство за нас.
И въпреки неотдавнашните пазарни разпродажби (продажби на облигации, което води до рязко повишение на тяхната доходност/лихва), тя изрази увереност, че Федералният резерв ще успее да направяло една "гладка" и постепенна "изходна стратегия" от своята стимулираща парична политика. Това означава, че ще има пазарните трусове, подобни на тези които вече видяхме, но само "понякога", посочи Шети от "Фич", отбелязвайки поведението на пазари при подобен сценарий през 1994-а година.
(Бел.ред.) Вчерашната серия силни макроикономически данни от САЩ подновиха очакванията за скорошно понижение на размера на програмата за "количествени улеснения" на Фед и доведоха до нови продажби на американски дългови книжа и ръст в тяхната доходност (лихва). Слабите резултати от снощния аукцион за емитиране на нови двугодишни облигации в САЩ оказаха допълнителен натиск от продажби на американския дългов пазар. Бяха продадени двугодишни облигации при доходност (лихва) от 0,430% - най-високата лихва от май 2011-а година, като интереса за покупки на новите книжа надвиши 3,05 пъти обема на продадените облигации - под нивото от 3,32 при последните четири подобни аукциона (сигнал за по-слаб интерес).
Лихвата на 10-годишните американски облигации се повиши до 2,61%, след като по-рано през вчерашния ден върна назад към 2,48%, като инвеститорите на дълговия пазар отново отправиха поглед към върха от понеделник в 2,67% (най-високата доходност от август 2011-а насам).
Днес има слабо понижение на доходността на 10-годишените американски книжа към 2,59%, след като в началото на търговията тя покачи до 2,63%.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..