Доларът задълбочи своето поскъпване на валутния пазар след силните нови работни места в САЩ през юни и солидната възходяща ревизия на данните за април и май. Въпреки че нивото на безработицата остана без промяна в 7,6% през юни (поради повишение на работната сила с 177 хил.), днешните данни сякаш потвърждават очакванията на финансовите пазари, че Фед ще започне да намалява програмата за "количествени улеснения" през септември.
Еврото се срина до ново 7-седмично дъно към 1,2805 долара, британската лира падна до 4-месечно дъно към 1,4857 долара. Щатската валута поскъпна към 5-седмични върхове около 101,14 йени и около 0,9660 швейцарски франка.
Днешните солидни данни подновиха и възходящо движение на лихвите на американските държавни облигации, като доходността на 10-годишните книжа се повиши с 19 пункта към 2,71%. Това е най-високата доходност на 10-годишните американски дългови книжа от 1-ви август 2011-а година, когато лихвата беше в 2,858%. Лихвата на 5-годишни книжа се повиши с 15 пункта към 1,57%, а на дългосрочните 30-годишни книжа с 12 пункта към 3,62%.
Краткосрочните американски лихвени фючърси на междубанковия пазаричен пазар вече оценяват първо повишение на Федералната фондова лихва на по-късен етап през 2014-а година (през октомври).
Днешните данни подкрепиха и възходящото движение на американските фондови фючърси преди старта на търговията на Уолстрийт. Фючърсите на индекса DJIA се повишават с 1,27%, на индекса S&P500 се повиши с 0,91%, а на технологичния индекс Nasdaq100 с 0,81%.
За сега спадът на еврото се ограничи към 1,2805 долара, като известен интерес за покупки на единната валута има около 1,2800 (опции с падеж от 17,00 ч. и бивше важно дъно на еврото към 1,2796 от 17-и май). Нови стопове на дълги позиции в евро се очакват под 1,2790 долара и само тяхното прицелване може директно да задълбочи неговия спад обратно към важните дъна за годината около 1,2751/46 (дъна от 4-и април и от 27-и март).
Близка зона на съпротива и оферти "продава" за единната валута има около 1,2850 (опции с падеж от 17,00 ч. и пробита бивша тримесечна възходяща тренд-линия на подкрепа) и следващите са около 1,2870/80 и след това към 1,2900 (опции за 650 млн. евро с падеж от 17,00 ч.).
Еврото може да намери известна подкрепа от неговите покупки спрямо йената и швейцарския франк (добрият риск-апетит на фондовите борси не е в подкрепа за йената и франка) и от факта, че днешната търговия на американските финансови пазари ще бъде тънка и неликвидна заради "дългия уикенд" около Деня на независимостта. Това може да доведе в скоро време до прибиране на печалби на част от новите дълги доларови позиции, но при положение, че еврото успее да ограничи своя спад около 1,2800 нивото.
Графика на евро/долар (на дневна база)
GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..