През днешната европейска търговия щатският долар опитва известна стабилизация след неговите брутални разпродажби късно снощи, следвайки оповестената стенограма от последното заседание на Фед и изненадващо изявление на Бен Бернанке.
Първият "удар" върху долара беше нанесен от оповестените протоколи от последното заседание на Фед (проведено на 18-и и 19-и юни), които показаха, че мнозина представители на Федералния резерв желаят да видят повече сигнали за подобрение на пазара на труда, преди да започне понижение на паричните стимули. Половината от представители на Фед обаче смятат, че резервът може да започне в скоро време да намалява програмата за "количествени улеснения" и да я приключи към края на годината, докато останалите смятат, че трябва да се продължи с покупките на американски ценни книжа и през 2014-а година.
Но вторият "удар", който "закопа" долара на валутния пазар, беше нанесен от последвалото изненадващо изказване на шефа на Фед - Бернанке. Той подчерта, че все още високата безработица и спадащата инфлация показват, че икономиката на САЩ продължава да се нуждае от много гъвкава и стимулираща парична политика в "обозримото бъдеще".
Това доведе до рязко париране на очакванията на финансовите пазари (в частност на валутния пазар) за скорошно понижение на паричните стимули на Фед и постави под въпрос прогнозите, че подобно действие от страна на Федералния резерв ще стане факт през септември.
Последва солиден срив на долара, като за неговия брутален спад на валутния пазар силно влияние оказа много тънката и неликвидна търговия след затварянето на американските финансови пазари и преди отварянето на азиатските борси. Изявлението на Бернанке (около полунощ) стана факт именно в "часовата дупка" между американските и азиатските пазари, като последвалите продажби на долари прицелиха поредица от стопове на дълги доларови позиции и това доведе до рязкото рали на еврото към триседмичен връх около 1,3208 долара (от дъното в началото на днешната търговия малко над 1,2960 долара).
Доларът падна рязко и до двуседмично дъно към 98,27 йени, като японската валута намери допълнителна подкрепа и от днешното очаквано решение на ЯЦБ да не предприеме нови стимулиращи мерки и поредното повишение на икономическите прогнози за Япония от страна на Централната банка.
Щатската валута падна и до двуседмично дъно към 0,9405 швейцарски франка, а британската лира скочи до едноседмичен връх към 1,5193 долара. Американският долар беше разпродаден и спрямо т.нар. "стоково-зависими" валути, които намериха подкрепа и от силното възходящо рали на азиатските фондови борси. Австралийският долар скочи до двуседмичен връх към 0,9306 щатски долара, а новозеландският долар поскъпна към триседмичен връх около 0,7698 американски долара. Щатската валута се срина и до триседмично дъно около 1,0326 канадски долара.
След този общ брутален спад на долара, който достигна своя пик между 01:00 ч. и 02:00 ч. наше време - точно преди старта на азиатските финансови пазари, постепенното завръщане на ликвидността на капиталовите пазари даде и глътка въздух за щатската валута.
Еврото върна от върха около 1,3208 долара до 1,3020 долара като се заговори за добри негови продажби от страна на азиатски централни банки, инвестиционен фонд от Близкия Изток и от хедж фондове. Изглежда редица участници на валутния пазар се възползваха от срива на долара в началото на днешната търговия, за да отворят нови "евтини" дълги доларови позиции. Въпреки стенограмата от заседанието на Фед и изявлението на Бернанке, настоящите добри икономически фундаменти в САЩ, на фона на слабото икономическо развитие в голяма част от останалия свят (в т.ч. в еврозоната) ще запазят очакванията на финансовите пазари, че Фед ще се окаже първата водеща централна банка, която ще започне да затяга своята парична и лихвена политика. В съзнанието на инвеститорите все още са доста "пресни" и поетите през миналата седмица ангажименти от ЕЦБ и АЦБ за запазване на ниските лихви и дори по-ниски лихви за "продължителен период".
Така, въпреки солидния спад на доходността на американските държавни облигации (лихвата на 10-годишните книжа падна към 2,55% спрямо върха около 2,755% от преди дни), лихвеният спред между 10-годишните американски и германски дългови книжа остава във високите нива около 96 базисни пункта (лихвата на книжата от САЩ е по-висока с 0,96% от тази на немските книжа) - малко под рекордния спред от преди дни около 100 базисни пункта. А това би трябвало да е сигнал в подкрепа за долара спрямо еврото.
Низходящото движение на евро/долар от 1,3208 върха за сега се ограничи до 1,3020 долара - около важната близка техническа зона на подкрепа за единната валута към 1,3035/25 (38,2%-на корекция на силното рали на еврото от 1,2755 дъното от 9-и юли до 1,3208 върха; важната 100-дневна пълзяща-средна и опции с падеж следобед в 1,3025). Следваща подкрепа и оферти "купува" за еврото има към 1,3000 (опции с падеж от 17:00 ч. за 500 млн. евро). Важната подкрепа за единната валута днес лежи към 1,2965/50 (дъната от началото на търговията и опции с падеж следобед в 1,2950 нивото за 650 млн. евро) и само спад на еврото под нея ще отмени неговото солидно възходящо движение (от 1,2755 дъното).
Близки оферти "продава" за еврото има около 1,3070/80 (бивше часово дъно от по-рано днес; 200-дневна пълзяща-средна), следващите са към 1,3100 (днешен падеж на опции) и след това около 1,3145/50 (часови върхове на еврото от края на азиатската и началото на днешната европейска търговия). Само повишение на единната валута над тях ще поднови нейното възходящо движение и еврото ще тества отново важната зона на съпротива и оферти "продава" към 1,3200/10 (около днешния връх към 1,3208 и опции с падеж от 17:00 ч. в 1,3200 нивото). Пробив над 1,3200/10 долара може дори да задълбочи цялото поскъпване на еврото към 1,3260/65 (76,4%-на корекция на низходящото движение на еврото от върховете към 1,3416 от 18-и и 19-и юни до дъното към 1,2755 от 9-и юли), преди евентуално подновяване на неговия спад спрямо долара.
До края на днешната търговия вниманието на финансовите пазари ще се насочи към важните седмични молби за социални помощи при безработица в САЩ и данните за цените на внос и износ през юни (от 15:30 ч.).
Графика на евро/долар (на дневна база)
GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..