След вчерашните брутални движения на долара в резултат на стенограмата на Фед и изказването на Бернанке днешната търговия минава под знака на консолидация на щатската валута при липсата на прекалено важни данни и събития, които отново да "опънат" нервните на инвеститорите.
Еврото се търгува около следобедния падеж на опции в 1,3050 и в 1,3065 долара, като близки оферти "купува" за единната европейска валута има около 1,3030/20 (днешно часово дъно и 100-дневната пълзяща-средна). Тънки стопове на дълги позиции в евро се разполагат под 1,3020 долара, но следващ добър интерес за покупки има около 1,3005/00 (опции с падеж следобед в 1,3000 и вчерашното часово дъно към 1,3005). Само спад на еврото под 1,3000 долара може да доведе до негово понижение към 1,2980 (опции с падеж от 17:00 ч.) с поглед към важната област на подкрепа около 1,2965/50 (вчерашно дъно и бивш връх от 10-и юли).
Добър интерес за продажби на евро има към 1,3100/20 (около снощния часови връх на еврото към 1,3122 долара и опции с падеж следобед в 1,3100), като продължава да се говори, че става въпрос за оферти "продава" на азиатски централни банки. Само повишение на еврото над 1,3122 и след това над 1,3145/50 долара може да поднови поскъпването на единната валута към 1,3200/08 (вчерашния триседмичен връх около 1,3208 и опции с падеж следобед в 1,3200).
Негативният доларов ефект от стенограмата от заседанието на Фед и изказването на шефа на Резерва Бернанке започва да отшумява. Участниците на валутния пазар продължават да очакват, че Американската централна банка ще бъде първата, която ще започне да намалява паричните стимули, на фона на потвърдените и днес ангажименти от ЕЦБ (в лицето на членовете на банката Прает и Констанцио) за запазване на рекордни ниските лихви в "обозримото бъдеще". Днешните по-слаби данни за индустриалното производство в еврозоната през май не оказаха влияние на валутния пазар, тъй като имаше възходяща ревизия на данните за април. Смесеното поведение на европейския дългов пазар също не дава мотив за по-ясна посока на движение на еврото спрямо долара и останалите основни валути. От една страна, има натиск върху португалските дългови книжа (около политическата криза в страната и проблемите с мисията на Тройката), но от друга страна, решението на "Стандард енд Пуърс" да повиши до "позитивни" перспективите пред кредитния рейтинг на Ирландия са в подкрепа за ирландските облигации.
По-ясната посока на движение на долара може да стане факт, след като бъдат оповестени американските данни за цените на производител през юни (от 15:30 ч.) и предварителното проучване на Мичиганския университет за потребителското доверие през юли (от 17:00 ч.). С оглед парираните вчера очаквания за скорошно понижение на програмата на Фед за "количествени улеснения", интерес за участниците на финансовите пазари ще представляват и изказвания на президентите на Фед на Сент Луис - Булард и на Филадефия - Плосер (след 21:45 ч.) и на Фед на Сан Франциско - Уилямс (от 00:45 ч.).
Търговията на капиталовите пазари се очаква да бъде по-предпазлива и преди очакваните в понеделник важни данни за БВП на Китай за второто тримесечие, на фона на днешната низходяща ревизия на прогнозите за китайския растеж от финансовия министър на страната. През следващата седмица се очакват и важни данни от САЩ за продажбите на дребно и данни от жилищния сектор и ако те се окажат добри, това отново ще подчертае различията между американската и европейската икономики, което може да доведе до ново поскъпване на долара спрямо еврото.
Отново ключовият акцент през следващата седмица ще се постави върху шефа на Фед Бернанке и неговите показания пред финансовата комисия на Конгреса и Сената, както и към т.нар. "Бежова книга" на Федералния резерв за икономическите условия в САЩ през последния месец.
От техническа гледна точка (според техническия анализ на графиките на евро/долар) еврото все още остава в добра възходяща корекция от 1,2755 дъното от 9-и юли, но само по-трайно негово поскъпване (затваряне на пазара на дневна база) над 1,3030/85 (важните 100-дневни и 200-дневни пълзящи-средни; важна 100-седмична пълзяща-средна) може да поднови неговото възходящо движение към и вчерашния връх около 1,3208 долара с поглед към следващата техническа зона на съпротива около 1,3260/65 долара (76,4% корекция на низходящото движение на еврото от върховете към 1,3416 от 18-и и 19-и юни до дъното към 1,2755 от 9-и юли) преди евентуално подновяване на неговия спад спрямо долара.
Само спад на еврото под важната техническа зона на подкрепа около 1,2965/50 и пробив след това под 1,2935/20 (200-часова и 100-часова пълзяща-средна и 61,8% корекция на рязкото поскъпване на еврото от 1,2755 дъното до 1,3208 върха) ще даде сигнал за вече оформен по-значим връх към 1,3208 долара и за подновяване на спада на еврото обратно към 1,2810/00 (основна тренд линия на подкрепа за еврото от неговото дъно около 1,2661 долара от 13-и ноември 2012-а година) и към ключовите негови дъна около 1,2755/46 (дъна от 9-и юли, от 4-ти април и от 27-и март).
Графика на евро/долар (на дневна база)
От фундаментална гледна точка доларът би трябвало да остане подкрепен както спрямо еврото, така и спрямо останалите основни валути. Въпреки стенограмата от заседанието на Фед и изявлението на Бернанке, настоящите добри икономически фундаменти в САЩ, на фона на слабото икономическо развитие в голяма част от останалия свят (в т.ч. в еврозоната и Китай), ще запазят очакванията на финансовите пазари, че Фед ще се окаже първата водеща Централна банка, която ще започне да затяга своята парична и лихвена политика. В съзнанието на инвеститорите все още са доста "пресни" и поетите през миналата седмица ангажименти от ЕЦБ и АЦБ за запазване на ниските лихви и дори по-ниски лихви за "продължителен период".
Това би трябвало да запази интереса за отваряне на нови дълги доларови позиции при всеки един негов по-силен спад, подобен на срива на щатската валута от началото на вчерашната търговия.
GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..