Доларът остава под общ натиск от продажби на валутния пазар поради закриване на дълги позиции преди утрешните важни полугодишни показания на шефа на Фед Бернанке пред финансовата комисия на Конгреса на САЩ и въпреки днешната серия солидни американски икономически данни.
Анализаторите очакват Бернанке да повтори своята позиция от миналата седмица, че паричната политика на Фед ще остане стимулираща, но той вероятно ще запази живи и очакванията, че Федералният резерв ще започне да намалява паричните стимули по-късно през годината. В същото време той вероятно ще заяви ясно, че дори да има понижение на стимулиращите мерки, това не означава, че Фед обмисля в скоро време да повиши американските лихви. Финансовите пазари изглеждат разделени между тези, които вярват, че Бернанке ще продължи с "вербалните" опити да понижи доходността на американските дългови книжа (която скочи рязко през последните седмици поради очаквания, че Фед може да намали програмата за покупки на американски ценни книжа) и другите, които смятат, че той ще заяви, че Федералната фондова лихва ще остане рекордно ниска за "продължителен" период, но че това не изключва намаляване на паричните стимули още в началото на есента.
Тази нервност на финансовите пазари води до продължаващо закриване на дълги доларови позиции на валутния пазар, въпреки днешната серия по-добри икономически показатели от САЩ (по-силен скок на инфлацията през юни, по-добро повишение на индустриалното производство през юни и силен ръст на NAHB индекса на оптимизма на строителите на жилища до 7 и 1/2-годишен връх през юли).
В същото време има закриване на част от отворените преди дни нови къси позиции в евро, въпреки днешното смесено до по-слабо ZEW бизнес проучване на Германия за юли, ниската инфлация в еврозоната за юни, доста силното понижение на вноса и износа в региона през месец май и поредния солиден спад в продажбите на нови автомобили през юни. Освен слабите европейски данни има и други потенциално негативни фактори за еврото - продължаващата политическа криза в Португалия, корупционният скандал в Испания, в който е замесен и премиерът Рахой, срокът до края на седмицата, даден от Тройката кредитори на Гърция да гласуват законите за държавни съкращения в замяна на поредния транш от финансовата помощ и опасения за възможна политическа криза в Италия (с оглед новия съдебен процес срещу Берлускони).
Това би трябвало да предотврати едно по-рязко повишение на еврото на валутния пазар, но поне на този етап продължава неговото поскъпване спрямо долара (преди утрешното изказване на Бернанке) към нов връх за деня около 1,3141 долара, като единната европейска валута удари и 4-месечен връх около 0,8707 британски лири.
Продължава да се говори за оферти "продава" за еврото към 1,3140/50 долара (оферти на Азиатски централни банки?), като само пробив над тях може да задълбочи цялото негово възходящо движение от 1,2754 дъното от 9-ти юли и то да прицели 1,3175 (опции с падеж утре следобед) и дори важната зона на съпротива около 1,3200/10 (около важния връх от 11-и юли към 1,3208 и опции с падеж утре следобед в 1,3200). Ако утре Бернанке повтори своето изявление от средата на миналата седмица (че Фед ще запази стимулираща политика за "продължителен" период), това може да задълбочи отскока на евро/долар дори към следващата важна техническа зона на съпротива около 1,3243/60 (бивш връх на еврото около 1,3243 от 1-ви май и 76,4%-на корекция на спада на еврото от 1,3416 върха до 1,2755/54 дъното около 1,3259/60), преди евентуално подновяване на низходящо движение на единната европейска валута.
Сега близка подкрепа и оферти "купува" за еврото има около 1,3100 долара (бивш връх от 12-ти юли и опции с падеж утре следобед), преди следващата подкрепа към 1,3080/70 (200-дневна пълзяща-средна; 100-седмична пълзяща-средна и опции с утрешен падеж в 1,3070 нивото). Но само спад на еврото под 1,3055/50 (днешно сутрешно дъно към 1,3051 и опции с падеж утре следобед в 1,3050) може да отслаби неговото текущо възходящо движение и еврото да върне назад към 1,3035/30 (100-дневна пълзяща-средна) и обратно към важната подкрепа и оферти "купува" около 1,3000/1,2990 долара (опции с падеж утре следобед в 1,3000 и дъна от 15-и и 12-и юли към 1,2999/93). Стопове на дълги позиции в евро има пласирани под 1,2990/80 долара и само тяхно прицелване ще поднови неговото низходящо движение и еврото ще прицели областта на подкрепа около 1,2962/50 (дъно от 11-и юли и 200-часова пълзяща-средна).
Графика на евро/долар (на дневна база)
Най-сериозен спад днес отбелязва щатската валута спрямо австралийския долар след оповестената по-рано през деня стенограма от последното заседание на Австралийската централна банка, която парира очакванията за предстоящо скорошно понижение на лихвата. Австралийският долар се повиши рязко от 0,9085 сутрешното дъно към 0,9238 щатски долара. Има и продажби на долари спрямо швейцарския франк, което доведе до негов спад от 0,9495 към 0,9413 франка, както и спад на долара от 100,07 йени към 99,23 йени.
Нов натиск върху долара има и спрямо британската лира, въпреки по-ниските от очакваните данни за инфлацията във Великобритания, които за кратко провокираха спад на паунда до 1,5043 долара. Но от това дъно последва отскок на британската валута обратно над нивото от 1,5100 долара.
Изглежда доларът ще остане под общ натиск от продажби преди утрешните важни показания на шефа на Фед Бернанке пред финансовата комисия на Конгреса, тъй като участниците на валутния пазар не искат да бъдат хванати "по бели гащи" (с дълги доларови позиции), както стана в средата на миналата седмица. Тогава инвеститорите имаха големи по размер дълги доларови позиции, разчитайки че Бернанке и компания ще потвърдят очакванията, че Фед ще започне да намалява паричните стимули от септември. Но тези надежи не се оправдаха и това доведе до солидна ликвидация на дългите доларови позиции, което провокира рязък спад на щатската валута и ръст на еврото от 1,2960 до 1,3208 долара.
GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..