Турската централна банка повиши краткосрочната лихва до 7,25% в опит да стабилизира лирата

Снимка: Архив

Турската централна банка повиши краткосрочната "еднодневна" лихва по заемите със 75 базисни пункта до 7,25% от 6,50% в опит да стабилизира турската лира.

Централната банка на Турция запази без промяна едноседмичната репо лихва в 4,50% и отбеляза, че ако се наложи, може да продължи да затяга своята лихвена политика (да продължи да повишава лихвите).

След това нейно решение последва първоначален спад на щатския долар от 1,9160 турски лири до 5-седмично дъно около 1,9030 лири. Но от това дъно последва отскок на долара обратно към 1,9085 турски лири, тъй като прогнозите на финансовите пазари бяха за повишение на "овърнайт" лихвата по заемите между 50 и 100 базисни пункта, а Турската централна банка повиши лихвата с 75 базисни пункта.

След решение на централната банка последва и слаб спад в доходността (лихвата) на 10-годишните турски държавни облигации до 8,49% от 8,69%.

Днешното решение на централната банка изглежда компромисно. От една страна тя повиши лихвата, за да ограничи спада на турската лира на валутния пазар и да ограничи повишаващата се инфлация в страната (през юни инфлацията се повиши с 8,3% на годишна база - над целта на банката за инфлация от 5%). Но от друга страна, това повишение не беше прекалено агресивно, тъй като досегашния солиден икономически растеж показва признаци на забавяне, а през следващата година стартира и изборен цикъл в Турция.

Графика на долар/турска лира (на дневна база)

 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10