Предварителните данни на британската статистика ONS потвърдиха прогнозите за ускоряване на растеж на БВП на Великобритания през второто тримесечие на годината с 0,6% след повишение с 0,3% за периода януари-март.
На годишна база БВП през второто тримесечие се повиши с 1,4%, съвпадайки също с очакванията и след растеж с 0,3% през първите три месеца на годината. Това е най-солидният икономически растеж на годишна база от първото тримесечие на 2011-а година, но от ONS посочиха, че БВП на Великобритания все още остава с 3,3% под неговия пик от първото тримесечие на 2008-а година.
Основна подкрепа за ускоряването на икономическия растеж идва от индустриалното производство и от строителния сектор.
Индустриалното производство на Острова се повиши през второто тримесечие с 0,6% след повишение с 0,3% през първите три месеца на годината, докато строителството отбеляза ръст от 0,9% след спад с 1,8% в началото на годината.
Секторът на услугите се повиши с 0,6% през второто тримесечие (най-солиден растеж от третото тримесечие на 2012-а година), което обаче почти съвпада с растежа от 0,5% за периода януари-март. А именно секторът на услугите формира около 78% от общия британски икономически растеж.
Графика на БВП на Великобритания
Забележка: Синя графика за БВП на тримесечна база и жълта на БВП на годишна база
Британската лира отбеляза известен спад на валутния пазар, въпреки че данните съвпаднаха с прогнозите. Изглежда инвеститорите действаха на принципа: "Купувай (паунди) при слухове (за ускоряване на икономическия растеж), продавай (реализирай печалби от "дълги" паунди) при факти".
След като данните за БВП бяха оповестени, британската лира падна от 1,5385 долара към 1,5320 долара, а еврото отскочи от 0,8587 паунда обратно над 0,8600 нивото.
Оферти "купува" за паунда има около 1,5325/00 долара (100-часова пълзяща-средна; сутрешно дъно към 1,5304 и опции с падеж от 17:00 ч. в 1,5300). Само спад на британската лира под важната близка техническа зона на подкрепа около 1,5288/77 долара (вчерашно дъно към 1,5288; важни 55-дневни и 100-дневни пълзящи-средни) може да даде сигнал за по-дълбоко низходящо движение на паунда.
Ключовата зона на съпротива и оферти "продава" за паунда лежи около 1,5380/1,5405 (серията върхове от 22-ри юли насам около 1,5383/93; 61,8% корекция на големия спад на паунда от 1,5753 върха от 17-и юни до 1,4812 дъното от 9-и юли и опции с падеж от 17:00 ч. за 700 млн. паунда в 1,5400 и в 1,5405 долара). Само пробив на британската лира над 1,5380/1,5405 долара може да задълбочи цялото негово възходящо движение в сила от тазгодишното дъно около 1,4812 долара.
Графика на британска лира/долар (на дневна база)
Трябва да се отбележи, че икономическият растеж от 1,4% на годишна база е под основните прогнози на АЦБ за повишение на БВП с 1,6% през второто тримесечие на годината (прогноза, която изискваше растеж на БВП с 0,8% на тримесечна база). Това предполага, че вниманието на инвеститорите ще се насочи към предстоящото през следващата седмица заседание на Английската централна банка (на 1-ви август) и след това към важния "Тримесечен инфлационен доклад" на банката на 7-и август.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..