Доларът остава да се търгува под натиск от продажби, макар и парирайки част от сутрешните загуби, когато "зелените" пари удариха петседмично дъно спрямо останалите основни валути.
Повод за новото ликвидиране на "дълги" доларови позиции даде анализът от снощи на Хилсенрат от "Уолстрийт Джърнъл". Според Хилсенрат Федералният резерв на САЩ може да промени досегашните бъдещи насоки за паричната и лихвена политика и по този начин да изпрати ясно послание към инвеститорите, че ще запази рекордно ниската федерална фондов лихва в диапазона 0,00%-0,25% за по-дълъг период.
Анализаторът на "Уолстрийт Джърнъл" спекулира, че на заседанието в сряда (31-ви юли) Фед може да понижи заложения до сега праг за нивото на безработицата от 6,5% на 6,0%, при който Централната банка ще започне да повишава почти нулевата основна американска лихва. Фед ще запази и настоящата програма за "количествени улеснения" в размер от 85 млрд. долара на месец, макар и със склонност за нейно понижение до края на годината, смята Хилсенрат.
Сутринта еврото поскъпна до нов петседмичен връх към 1,3297 долара, след като снощи успя да пробие над важната бивша зона на съпротива около 1,3250/60 долара при коментарите на Хилсенрат. Единната валута остава подкрепена и от поредицата силни икономически данни от еврозоната през последните дни, като днес имаше и добър ръст на потребителското доверие във Франция през юли. Но добри оферти "продава" за единната европейска валута има разположени около 1,3300 долара (опции с падеж в понеделник и около бившия негов връх от 20-и юни към 1,3302). Следобед еврото направи нов неуспешен опит да атакува нивото около 1,3300 долара, след което последва частично прибиране на печалби от спекулативни дълги позции при оповестения 6-годишен връх на потребителското доверие в САЩ през юли. Това върна единната валута към близката нейна подкрепа и оферти "купува" около 1,3260/50 долара (бивша важна зона на съпротива и нов падежи).
В края на европейската петъчна търговия има известно прибиране на печалби и от дълги позиции в британски лири след снощното поскъпване на паунда до 4-седмичен връх около 1,5433 долара.
Японската йена обаче продължава да поскъпва на валутния пазар след оповестените по-рано днес данни за повишение на инфлацията в Япония през юни, тъй като това нямалява очакванията за нови агресивни парични стимули от страна на ЯЦБ. Негативното развитие (спад) на фондовите пазари също оказва подкрепа за йената поради нейния статута на "валута-убежище". Доларът удари ново 4-седмично дъно към 97,98 йени, а еврото падна към 10-дневно дъно около 130,08 йени.
До края на днешната търговия се очаква евро да остане да се търгува във високите нива между 1,3250 и 1,3300 долара, като само ясен пробив на единната валута над 1,3300 долара може да задълбочи нейното възходящо движение към 1,3325/35 (падаща тренд линия на съпротива в сила от тазгодишния връх на еврото около 1,3712 от 2-ри януари), към 1,3350 (опции с падеж в понеделник), към 1,3370/75 (основна дългосрочна падаща тренд линия на съпротива за еврото в сила от върха около 1,4940 от 4-ти май 2011-а година) и дори обратно към важните върхове около 1,3416 от 18-и и 19-и юни.
Само спад на еврото под близката подкрепа около 1,3260/50 долара може да отслаби натиска върху долара и еврото да върне към 1,3220/00 (опции с падеж в понеделник в 1,3220 и в 1,3200 нивата; 100-часова пълзяща-средна; бивш връх към 1,3206 от 11-и юли). Важната област на подкрепа за еврото вече лежи около 1,3175/60 (дъна от 25-и и 23-ти юли към 1,3165/63 и 200-часова пълзяща-средна) и само евентуален спад под нея ще постави под въпрос възходящото движение на еврото.
Графика на евро/долар (на дневна база)
Въпреки текущата обща слабост на американската валута инвеститорите изглеждат доста предпазливи преди следваща доста "гореща" седмица за финансовите пазари. Тогава ще бъдат проведени важни заседания на Фед, ЕЦБ и АЦБ и ще бъдат оповестени ключови данни от САЩ за БВП през второто тримесечие и за пазара на труда през месец юли. Следващата сряда (31-ви юли) сякаш се очертава като "тройно критичен" ден, тъй като тогава ще приключи двудневното заседание на Фед и ще бъдат оповестени важните американски данни за БВП и ADP проучването за работните места, които са разкрити от частния сектор през юли.
GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..