Днес има повишение на лихвите (доходността) на италианските държавни облигации, тъй като нараства напрежението в крехката управляваща коалиция на страната.
Разногласията относно имотния данък и предстоящото гласуване за това дали бившият премиер Берлускони да бъде освободен от парламента след влязлата в сила присъда за данъчни измами повишават тревогите относно стабилността на италианското правителство.
Премиерът на страната Енрико Лета определи сряда като краен срок за правителството да вземе окончателно решение по въпроса за имотния данък, а Сенатът ще започне изслушване по въпроса за освобождаването на Берлускони на 9-и септември.
Това доведе до продажби на италиански дългови книжа и до повишение на техните лихви. Доходността на 10-годишните италиански облигации се повиши с 4 пункта към 4,43%, а лихвеният спред спрямо немските дългови книжа се увеличи до 254 базисни пункта (италианските книжа имат по-висока лихва от немските книжа в размер на 2,54%).
Лихвата на 10-годишните испански облигации също отбелязва повишение от 4 пункта към 4,51%, тъй като инвеститорите реализират печалби от техни "дълги" позиции в испански книжа след вчерашното свиване на лихвения им спред с аналогичните италиански книжа до едва 8 базисни пункта (най-малък лихвен спред от година и половина).
Въпреки това известно напрежение на европейския "периферен" дългов пазар, днешните резултати от аукционите за емитиране на испански и италиански дълг бяха относително добри.
Бяха продадени тримесечни испански книжа за 1,01 млрд. евро при средна лихва от 0,155% (доста под средната лихва от 0,442% при предишния подобен аукцион) и 9-месечни книжа за 3,06 млрд. евро при средна лихва от 1,089% (под лихвата от 1,152% при предходния аналогичен аукцион).
Италианската хазна успя да продаде двугодишни книжа за 2,983 млрд. евро при средна лихва от 1,871% - най-висока лихва от края на юни насам и над средната лихва от 1,858% при предходния подобен аукцион. Бяха пласирани и 13-годишни инфлационно-обвързани италиански дългови книжа (с падеж през септември 2016-а година) за 265 млн. евро при лихва от 3,30% (под средната лихва от 3,75% при предишния подобен аукцион).
Но по-сериозен тест за настройката на инвеститорите към италианския дългов пазар ще представлява предстоящият в четвъртък аукцион за емитиране на нови 5-годишни и 10-годишни италиански облигации за 6 млрд. евро.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..