МВФ: Глобалният икономически растеж остава потиснат

Снимка: Архив

В доклад, който е подготвен за предстоящата среща на Г-20 в Русия, Международният валутен фонд посочва, че глобалният икономически растеж остава потиснат.

Развитите икономики, водени от САЩ ще играят водеща роля за глобалния растеж, докато развиващите се страни са в риск за по-бавен растеж поради очакваното затягане на стимулиращата парична политика на Фед, се казва в доклада на МВФ.

МВФ също така посочва, че икономическото възстановяване на еврозоната ще продължи и през третото тримесечие на годината, въпреки че неосъществените обещания за реформи могат да провокират пазарни турболенции. Фондът отбеляза, че създаването на вдъхващ доверие единен банков съюз е ключов фактор за еврозоната.

Най-голямото ни безпокойство може да представлява един продължителен период на муден глобален икономически растеж, предупреди МВФ.

Според Фонда финансовите пазари смятат, че паричната политика на САЩ е близо до повратната си точка, като е възможно Федералният резерв да започне да намалява паричните стимули още този месец (на заседанието на Фед на 17-и и 18-и септември). МВФ предупреждава, че понижение на покупките на американски ценни книжа от страна на Фед може да засегне развиващите се икономики, докато те се опитват да се справят с по-бавния икономически растеж.

Краткосрочните прогнози за нововъзникващите икономики ще бъдат ревизирани в посока надолу, като според МВФ тези страни трябва да позволят техните валути да отговарят на икономическите фундаменти, но при необходимост да се провеждат интервенции, които да предотвратят прекомерна волатилност.

МВФ прогнозира, че глобалният икономически растеж ще се повиши през 2014-а година спрямо растежа през настоящата година, като БВП на САЩ ще се засили през следващата година, докато японският растеж се очаква да бъде по-сдържан.

Този доклад на МВФ е подготвен за започващата утре двудневна среща на лидерите на страните от Г-20 в Санкт Петербург, Русия.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10